Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

Z různých domácích dřevin poskytujících plody, kterými se přezimující ptáci živí, můžete vytvořit pohledovou clonu nebo živý plot na okraji pozemku, a nabídnout tak četným opeřencům potravu i útočiště. K nejoblíbenějším druhům (alespoň z ptačího hlediska) patří jeřáb ptačíhloh jednosemenný, trnka obecná, ale také třešeň ptačí, kalina obecná, muchovník, meruzalka zlatá a bez černý.

Jak připravit na zimu stálezelené listnaté keře

Plody a ptačí úkryt na jednom keři 

Dalšími dřevinami, které se hodí do zahrady a udělají radost ptákům, jsou ptačí zob, hlohyně, černá jeřabina neboli temnoplodec, dřišťál, svída krvavá, šípková růže, ostružiník a brslen. Tyto keře navíc poslouží jako místo k vychování potomstva: mnozí ptačí rodiče stavějí pod ochranou hustých, často trnitých větví svá hnízda. Četné plody planých dřevin jsou navíc poživatelné i pro nás a skrývají v sobě značné množství vitaminů.

Plot z větví může posloužit jako zázemí a útočiště mnoha živočichů

Kdy vysadit živý plot z domácích dřevin 

Pokud se rozhodnete vysadit jednotlivé keře nebo z nich vytvořit živý plot, udělejte to na podzim. Domácí dřeviny, které by měly být hlavní složkou „ptačího koutu“, jsou nenáročné na stanoviště i půdu a nehrozí jim, že by je přes zimu poškodil mráz. 

Čím ještě ptákům na zahradě prospějete  

Další krok vstřícný k opeřeným návštěvníkům můžete udělat omezením zahradního úklidu. Stačí, když spadané listí necháte pod keři – schovává se v něm mnoho hmyzu, který s oblibou vyzobávají kosi nebo červenky. I spadané nebo na stromě visící plody jsou až dlouho do zimy vítanou ptačí potravou, stejně jako v záhonech ponechaná plodenství trvalek. Takovou zahradu si brzy najdou ptáci z okolí a vy se budete mít na co dívat i v době, kdy krása květů dávno pomine.

Dá se pohodlně žít na 20 m2?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada