Okrasné plody sklízejte jen očima

Základem zahrady jsou stromy a keře. Nejinak je tomu i v Botanické zahradě hlavního města Prahy. Zdejší rozsáhlou sbírku dřevin tvoří bezmála pět tisíc druhů, variet a kultivarů. Setkáte se zde jak se dřevinami běžnými ve střední Evropě, tak s mnoha v Čechách neznámými druhy. K nejvýznamnějším sbírkám patří asijské dřeviny, zejména původem z Číny, ucelená sbírka asijských javorů, ale i mnohé vzácné a u nás málo pěstované druhy z amerického kontinentu. 

Na podzim každá zahrada hýří barvami. Pestré listí jednotlivých dřevin vytváří koláž, která se den co den proměňuje. Ale nejsou to jen listy, co přidává podzimní zahradě na barevnosti. Významnou roli hrají také plody. V trojské botanické zahradě se během podzimu můžete inspirovat mnoha zajímavými druhy a varietami, jejichž krásně vybarvené plody vypadají zajímavě až do začátku zimy. 

V Japonské zahradě určitě nepřehlédnete krásnoplodky (Callicarpa). Větve tohoto keře jsou na podzim obaleny drobnými plody v různých odstínech fialové barvy. Do podzimní krajiny vnáší krásnoplodka cosi exotického. Neobvyklou tyrkysovou barvou se pyšní plody révovníku žláznatého (Ampelopsis). Liána, s níž se setkáte například v Ornamentální zahradě, potřebuje pro zdárný růst oporu a chráněné místo. Jižní část zahrady zdobí i jabloně, které jsou okrasné nejen svými květy, ale i drobnými pestře zbarvenými plody. Nenáročná jabloň drobnoplodá roste jako menší stromek, a hodí se tak i pro menší zahrady. Ve výsadbách botanické zahrady nepřehlédnete ani pestré plody brslenů (Euonymus) a mnoho variet známé hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea). Procházka venkovními expozicemi se tak i v pozdním podzimu stane příjemným zážitkem a zdrojem inspirace i pro vaši zahradu.