Bezpečná a hravá zahrada pro děti

Jak se dělá zahrada, která je lákavá pro děti a přitom bezpečná? Zkuste zavzpomínat na dětství: nejen na hry a skopičiny, ale i na všechna rozbitá kolena, modřiny a pády... Vyjde vám, že je důležité nepoužívat ostré rohy a hrany a volit měkké konstrukční materiály, jako je dřevo.

Jedované rostliny a plody na zahradě

Určitě je namístě nevysazovat v zahradě, kde se pohybují děti, nebezpečné rostliny, především ty prudce jedovaté. Není však vhodné vychovávat děti v představě, že všechny „bobulky“ jsou jedlé. Až vyjdou do přírody, nikdo je nebude hlídat – a pak jim otrava hrozí spíš než na zahradě.

Děti mezi záhony
Info ikona

Najděte dětem místo, kde jsou trochu z dohledu. O to raději si tam budou hrát.

Foto: Atelier Flera

„Lidé na zahradách běžně pěstují jedovaté rostliny, a vůbec to o nich nevědí. Jedovatých je totiž i několik druhů, za které se těžko hledá náhrada. Třeba pro tvorbu stálezelených živých plotů je oblíbená bobkovišeň: tu má na zahradě skoro každý,“ říká zahradní architektka Anna Chomjaková z Atelieru Flera.

„Nejrozumnější je, myslím, vzdělávací přístup: Tohle můžeš, to ne, tohle spolu ochutnáme... V poslední době se mi naopak stává, že při návštěvách realizovaných zahrad se klientů ptám: Proč jste tu úrodu ještě nesklidili? Teprve po demonstrativním snědení mi uvěří, že je to jedlé...“

Houpačka
Info ikona

Myslete na bezpečnost. Pevná konstrukce je stejně důležitá pro houpačku jako pro hrazdu.

Foto: Atelier Flera

Kam se zahradními herními prvky

Není snadné zakomponovat do zahrady herní prvky tak, aby nepůsobily rušivě. Skoro každá matka je má nejraději hned u terasy, aby viděla, co se děje. Jenže – čím jsou děti větší, tím víc jim vadí, že jsou pořád pod dohledem...

Zlatá střední cesta je zakomponovat prvky do záhonů a na několik míst v zahradě tak, aby nebyly „vyskládané“ uprostřed trávníku jeden vedle druhého. I pro děti je zábavnější přebíhat z místa na místo – z pískoviště u terasy k dětskému domečku schovanému v keřích nebo k houpačce, která visí na stromě ve vzdálenější části zahrady.

Tunel z vrbového proutí
Info ikona

"Živá stavba" z vrbových prutů se snadno ujme, zvlášť na vlhčím pozemku.

Foto: Atelier Flera

„Dřevěné herní prvky, kterým ponecháte přírodní barvu dřeva, nepůsobí v zahradě rušivě. Doporučuji zvolit univerzální řešení, které budete moci operativně změnit – třeba z pískoviště u terasy jednou bude krásný bylinkový záhon,“ říká Anna Chomjaková.

Prostor pro fantazii a zvědavost dětí

V rodinných zahradách se dnes upouští od barevných sestav v podobě hradů a zámků. Spíš než stavět konkrétní prvky je lepší vymezit dětem prostor pro vlastní vymýšlení her – tak trochu nedokončený. Tím v nich probudíte fantazii a zvědavost – a to je možná nejdůležitější, co si z „domovské zahrady“ mohou odnést.