Kterou mátu pěstovat a dávat do mojita?

Vypěstovat mátu není nic těžkého. Jde o nenáročnou rostlinu, která má ráda slunné místo (na slunci je aromatičtější) s vlhčí, hlinitopísčitou půdou a která se snadno a rychle šíří podzemními výběžky. Pokud jí tedy nechcete věnovat celý záhon, vysaďte ji do nádoby nebo ohraničte daný prostor barierou umístěnou v půdě alespoň 30 cm hluboko.

Bylinky podle oslunění, vytrvalosti a výšky

Na jaře stačí mátu seříznout, dostatečně ji zalévat a pak už jen odebírat lístky do mojita. Namnožit si ji můžete podzimním rozdělením trsu nebo kořenovými oddenky. 

Máta voní, chutná a ještě léčí

Vůni máty způsobují silice s vysokým obsahem mentolu, menton, cineol, amylalkohol a dalších asi 40 složek. Poměr těchto látek je ale v každém druhu, odrůdě i rostlině proměnlivý. Dále jsou v nati obsaženy třísloviny, hořčiny a další látky. 

Mentolové chuť a vůně se využívá při výrobě mnoha cukrovinek a nápojů. Konkrétně do mojita se z mnoha druhů máty přidává nejčastěji máta marocká (Mentha spicata var. moroccan). Máta bývá součástí ale i receptů k přípravě různých čajových směsí, likérů, ovocných salátů, omáček nebo jehněčího masa. Používaná je ovšem i v kosmetice, v produktech určených k dentální hygieně nebo jako vonná příměs do cigaret. Máta také podporuje chuť k jídlu, proto ji farmacie využívá při léčbě nechutenství a zažívacích obtíží. Účinná je rovněž při bolestech hlavy a nachlazení.

Pěknou sbírku mát najdete třeba v bylinných zahradách kousek za Prahou.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada