DIY: svatojánský olej z třezalky

Svatojánský se mu říká, protože lidé věřili, že červená barva z nadrcené třezalky je upomínkou na krev sv. Jana. Ten byl sťat 24. června, tj. v době kdy prvně rozkvétá třezalka. Květy ale můžete sbírat celé léto – rostlina kvete od června až do září.

Na pokožku i deprese

Třezalkový olej pomáhá při hojení ran, pohmožděnin, bolestech zad a revmatismu, na hemoroidy i bolestivé bříško kojenců a ke zjemnění drsné kůže. Lze ho užívat také při pocitech úzkosti, náladovosti, zimní či jarní depresi, nebo při premenstruačním syndromu, bolestech hlavy a únavě. Třezalkové květy totiž obsahují láku zvanou hypericin, která má antidepresivní účinky, a přitom není návyková a nemá vedlejší účinky.

Květy třezalky naložené v oleji

Pozor, léčbě třezalkou by se měli vyhnout cukrovkáři, lidé trpící nízkým tlakem nebo alergií na pyl. Citlivější osoby mohou zaznamenat zvýšenou fotosenzitivitu kůže.

Jednoduchý návod 

Sesbírané třezalkové květy volně ukládejte do sklenice a po naplnění je zalijte olivovým olejem. Květy musejí být ponořené, všechny vzduchové bubliny proto vytěsněte. Sklenici následně uzavřete a na pět až šest týdnů postavte na teplé a slunné místo. Během této doby olej pravidelně protřepávejte, vlivem hypericinu se postupně zbarví do červena. Po přefiltrování a vylisování květů ho uskladněte v tmavé láhvi – účinný vydrží až dva roky.

Doporučené dávkování

K posílení psychiky postačí polévková lžíce oleje denně po dobu 4–6 týdnů. K ošetření ran nebo popálenin je možné místo olivového použít k luhování olej lněný.

 

Predplatne