Jak mít aromatické bylinky v zahradě na dosah

Nejeden člověk si spojuje určité vůně se vzpomínkami z dětských let. Zvláště bylinky určené do kuchyně propůjčí zahradě neuvěřitelné množství vůní. Zásluhu na tom mají aromatické těkavé oleje zvané silice.

Vonné muškáty: méně nápadné, více aromatické

Nevtíravé i výrazné vůně bylin 

Příjemně vonící silice – zvané též éterické oleje – regulují u středomořských rostlin, jako je tymián a rozmarýna, odpařování vody, a proto je nejvhodnější sklízet tyto bylinky v době okolo poledne. Tehdy je jejich aroma nejvydatnější.

Parfém s exotickým nádechem šíří ananasová šalvěj a nakysle vonící citronový pelyněk brotan, který lze spařovat na čaj. Vůně některých bylin, například pupalky dvouleté, je dokonce natolik intenzivní, že dokáže zaplnit i větší zahradu.

Proč se u kláštěrů zakládaly bylinné zahrady

Vonný záhon na dosah ruky

Bylinky budete mít na dosah ruky, když z nich vysázíte olemování terasy anebo jiného venkovního odpočívadla. Obzvlášť vhodné stanoviště najdou aromatické byliny ve zvýšených záhonech. Lépe na ně uvidíte a směsice omamných vůní bude mít kratší cestu k vašemu nosu. Zvýšený záhon navíc ušetří nepohodlné ohýbání zad během sklizně. 

Vedle pelyňku pravého, šalvěje a yzopu jsou vhodnými kandidáty do vonného záhonu také denivky a večernice vonné, jejichž výška obohatí strukturu osázeného prostoru. Záhon osvěží i celá škála druhů s pohlednými květy. Potěší vaše oko i nos a některé využijete i v ledovém čaji.

Zavinutka: trvalka s neobvyklými a silně vonnými květy

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada