Které byliny si nasbírat do devatera kvítí

Sběr devatera kvítí byl v našich končinách dříve pravidelnou zvyklostí. Věřilo se v sílu bylinek a magii čísla devět. Směs devíti bylin proto měla pomoci od nemocí i jiných nesnází, nebo dokonce přivolat lásku. Podle tradic se rostliny sbíraly a sbírají o svatojánské noci, tzn. v noci na 24. června, kdy má svátek Jan. Ideální je půlnoční sběr za svitu luny, a aby se nenarušilo kouzlo svatojánské noci, měly by se rostliny sbírat mlčky, na devíti různých místech a při trhání rostlin je zapovězeno se ohlížet zpět. Dnešní bylinkářky nejsou při dodržování pravidel tak striktní, ale potvrzují, že konec června je pro sbírání mnoha bylin tím nejlepším obdobím.

Devatero kvítí není jen jedno 

Možná vás to překvapí, ale není přesně určeno, kterých devět bylin do devatera kvítí patří. Existuje mnoho doporučení a každé z nich je něčím jedinečné. Bylinkářky se proto nechávají vést vlastními zkušenostmi, intuicí, přínosem těch kterých bylin, ale i danou nebo oblíbenou lokalitou. Některé dokonce věří, že je svatojánská noc dovede právě k těm rostlinám, které pro ni (nebo pro daný účel) budou ty nejlepší.

Za zvláště mocné se považuje kvítí složené z kapradí, komonice, svízele (mařinky), dobromysle, heřmánku, jitrocele, řebříčku, devětsilu a bylinky nejdůležitější – třezalky. Třezalka tečkovaná nasbíraná koncem června má být totiž zárukou zdraví, štěstí a ochrany od blesků i zlých duchů. K často sbíraným bylinám patří ale i kontryhel, pelyněk pravý a pelyněk černobýl, divizna, mateřídouška, sporýš lékařský nebo tužebník... Složení devatera kvítí se zkrátka liší kraj od kraje. 

K čemu devatero bylin slouží 

Natrhané byliny se používají do léčebných nebo posilujících směsí, různých výluhů a čajů pro zklidnění mysli a dobré sny nebo olejů na bolest kloubů, zad, k hojení ran i vyhlazení pleti.

A pokud v sílu devatera kvítí nevěříte, nechte se ještě chvíli unášet představou, že když budete mít štěstí, možná zahlédnete na louce víly nebo najdete semínko zlatého kapradí, které vás učiní neviditelnými. Navíc se mají otevírat skály a vydávat své poklady...

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada