Chryzantémy: trvalky do záhonů i nádob

Díky pozdnímu kvetení se chryzantémám lidově říká listopadky. Pěstují se na záhonech i v nádobách a byly vyšlechtěny do mnoha odrůd různých velikostí, barev a květů. 

Jak se o listopadky starat

Chryzantémy mají rády světlo, ne však přímé slunce. Jde o krátkodenní rostliny, proto kvetou až na podzim, tj. v době, kdy se krátí den. Půdu uvítají středně těžkou, propustnou a se středním obsahem humusu. Poměrně náročné jsou na vláhu a výživu – přece jen nesou hodně listů a květů. Zalévání vyžadují zvláště koncem léta, kdy nasazují květy. Trvalé přemokření, stejně jako nepravidelná závlaha, jim však nevyhovuje. Rostliny zalévejte vždy na půdu, nikdy na listy – jsou náchylné na houbové choroby. Ze stejného důvodu se doporučují dostatečné rozestupy mezi rostlinami. Během kvetení chryzantémy přihnojujte.

Jehlicovité květy chryzantém
Info ikona

Květy chryzantém se rozlišují na jehlicovité, kopretinové, poloplné, pomponkovité... 

Jak chryzantémy zazimovat

Odkvetlé chryzantémy před zimou trochu zastřihněte, přihrňte k nim půdu a zakryjte je chvojím. Jako nastýlku k listopadkám volte nenasákavý materiál – rostlinám nadměrná vláha v zimě škodí. Chryzantémy v nádobách přesuňte na zimu na bezmrazé místo nebo květináč zapusťte do záhonu (nebo ho jinak zajistěte proti promrznutí). Rostliny zabalte do netkané textilie.  

Pozor, chryzantémy zakoupené na podzim přezimujte v chladu, ale mimo mráz. Na zahradě by nestihly zakořenit a stoprocentně by vymrzly.

Chryzantémy na záhonu
Info ikona

Chryzantémy do zahrady přirozeně zapadnou, navíc jsou posledním zdrojem nektaru před zimou.

Jak si chryzantémy namnožit

Nejčastějším způsobem množení chryzantém je dělení. Zatímco u jiných rostlin se dělení provádí po odkvětu, u listopadek se kvůli zimě přesouvá na jaro. Vzrostlé trsy se dělí zhruba každý třetí rok. 

Možností je i řízkování. Řízky se odebírají během sezony z vrcholových výhonů. Po odstranění spodních listů a obalení stonku v růstovém stimulátoru se sázejí do stíněných sadbovačů, v nichž do měsíce zakoření. 

Jak chryzantémy zastřihnout

Na záhon vysazujte chryzantémy minimálně ve sponu 25x25 cm nebo podle vzrůstnosti dané odrůdy. Rostliny by měly mít zpočátku stín a dostatek vláhy, po měsíci, kdy zakoření, je už můžete začít přihnojovat. 

Aby se listopadky rostoucí v trsech pěkně rozkošatily, je potřeba je zaštipovat. Odstřižení hlavních vrcholů podpoří růst těch postranních a rostliny se postupně rozvětví. Poslední zaštípnutí proveďte ale v červenci, aby výhonky stihly do podzimu vyzrát. U velkokvětých chryzantém platí opačný postup – vyštipování bočních výhonů.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada