Listí nechat, spálit nebo dát na záhony?

Odklízet nebo dokonce vyhazovat veškeré listí je jedním z krajních způsobů, jak s ním naložit. Druhým je nechat ho ležet a nedělat nic. Zlatou střední cestou je úklid trávníku, který nemůže pod vrstvou listí dýchat a trpí plísní, a ponechání nebo navrstvení listů na okrasných záhonech, kde přispějí k dobrému přezimování rostlin.

Mohou se listy z ořešáku kompostovat?

Spadané listy jako ochranná vrstva

Ochránit potřebují zvláště choulostivé rostliny, např. hortenzie, kterým namrzají výhony. Kromě listí můžete využít k tepelné izolaci rostlin i chvojí nebo vrstvu slámy. Stálezeleným rostlinám, třeba rododendronům, zakryjte pouze kořeny, protože potřebují dostatek světla. Listí nesypte ani na skalky, většina skalniček zimu zvládá a mráz jim, na rozdíl od vlhkosti, nevadí. Nevyužité listí můžete také zkompostovat, vytvořit z něj listovku nebo úkryt pro drobné živočichy.

Proč a jak si vyrobit vlastní listovku

Co dělat s napadeným listím 

Likvidace je však nezbytná u listů napadených chorobami nebo škůdci. Takové listí je možné i zkompostovat, zaleží na druhu choroby či škůdce, nejlépe v perforovaných pytlích nebo zasypáním zeminou, ovšem po dobu několika let.

Proč se listí zbarvuje a padá ze stromů

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada