Zahrada, u níž nepoznáte, kde začíná a kde končí

Pozemek v obci Kojetín u Nového Jičína koupil majitel, designér Radek Leskovjan, v roce 2006. Na okraji parcely o velikosti 4300 m2 stála na kopci s  výhledem do krajiny jen pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. V roce 2007 vznikl na pozemku nejprve obytný ateliér UAX!, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem. Tato na první pohled nenápadná přístavba, která získala na konci září titul Stavba Moravskoslezského kraje 2019, se čerstvě pyšní také prestižním titulem Stavba roku 2020. 

Zahrada propojená s domem i přírodou 

Přilehlá zahrada je přirozeně propojena s rodinným domem a okolní přírodou, a i sama odborná porota měla potíže určit, co už bylo na zahradě přirozené a původní a co bylo uděláno uměle, což je pro zahradního architekta podle mě nejvyšší meta, popisuje s úsměvem Daniel Petr, spolumajitel zahradně architektonického ateliéru Petr & Lázničková, který se na vytvoření zahrady podílel. 

Z konzultací se zahradním architektem a litoměřickou rodinnou firmou Gabriel, která se zabývá zahradní architekturou, vyplynulo, že pro dům na okraji zástavby nebo obce bude nejzajímavější zahrada přecházející volně do okolní přírody za pozemkem. Jako by na první pohled mezi nimi neexistovala žádná hranice,“ vysvětluje majitel domu pojetí zahrady. 

Jak naladit zahradu na nejbližší okolí 

Pozemku dominují statné, 160 let staré lípy. Dále je tu švestkový sad, který je obklopený dalšími stromy. Na místě jsme navíc vysadili dalších dvanáct stromů – sad jsme rozšířili o šest ovocných stromů, dva ořechy, tři javory a osiky a tři vícekmenné habry. Nevytvářeli jsme tedy novou zahradu, ale spíše jsme tu stávající naladili na okolní přírodu,“ říká Radek Leskovjan.

Pomyslný předěl zahrady představuje lavice od Davida Karáska z firmy mmcité.Záleží, jak si na ni sednete, zda směrem do přírody, která nabízí výhled na Hostýnské vrchy, anebo do atria domu, směrem k několika odpočinkovým a pracovním zónám se stoly. 

Hospodaření s dešťovou vodou 

Specifické je zde také hospodaření s vodou na pozemku. Voda ze střech odtéká do různě umístěných vsakovacích jam, které slouží jako zásobárna vláhy pro vzrostlé stromy. Architektovi se rovněž ve spolupráci s odborníky na zelené střechy z firmy Gabriel podařilo založit bezúdržbovou zelenou střechu na přístavbě. Zelená střecha je zcela bezúdržbová a pojme většinu srážek,“ zdůrazňuje na závěr majitel domu.