Proč, jak a čím se bílí kmeny stromů

Bílý nátěr kmenů chrání stromy před přílišnými teplotními rozdíly. K těm dochází zejména koncem zimy, kdy noční mínusová teplota může na tmavém povrchu kmenů vystoupat za slunného, nejčastěji předjarního dne i o několik desítek stupňů výš. Na to ale nejsou rostlinná pletiva dřevin připravena. Teplotní rozdíl v nich způsobuje pnutí, pletiva se trhají a vznikají tzv. mrazové trhliny a mrazové desky, které fungují jako vstupní brána pro různé infekce a způsobují předčasné odumření stromů. 

Mráz poškozuje dřeviny. Jak je chránit?

Proč se kmeny stromů natírají nabílo

Nabílené kmeny ale lépe odrážejí sluneční paprsky a jejich kůra se tak méně přehřívá. Bílení se provádí zejména na ovocných stromech, mladých stromcích a stromech s hladkou kůrou. Bílý nátěr ale rozhodně nemá žádné dezinfekční nebo insekticidní účinky, jak se občas traduje. V minulosti se do něj sice přidávaly tehdejší přípravky chemické ochrany, ty jsou dnes ale zakázané.

Jak chránit dřeviny před jarními mrazy

Kdy a čím kmeny stromů bílit

K bílení se používá nejčastěji vápenné mléko, které snadno připravíte z hašeného vápna a vody. Po smíchání by měla vzniknout hustá tekutina, která se štětkou nanáší jak na kmeny stromů, tak na jejich silnější větve. Bílení se provádí na podzim i během zimy, a jelikož nátěr časem oprší, je nutné ho jednou nebo dvakrát za zimu obnovit. V zahradnictví nebo hobbymarketu můžete narazit i na speciální přípravky. Některé z nich neoprší nebo se po nátěru rozpínají s tím, jak strom roste, a proto je možné nátěr obnovovat až po několika letech. 

Alternativou bílení může být i mechanická clona na jižní straně stromu, např. široké prkno, přivázaná lepenka nebo obalení kmene slámou.

Mrazová poškození dřevin. Co s nimi?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada