Se zimní zahradou nebo terasovou střechou budete v zeleni i mimo sezonu

Pokud zimní zahrada zůstane nevytápěná a od domu bude stále oddělena dveřmi na terasu, je stavba mnohem jednodušší. Jestliže svítí slunce, může se místnost vyhřát natolik, že se v ní dá sedět i v zimě, ale je-li zataženo, zůstává v místnosti chladno.

Z čeho se skládá zimní zahrada

Má-li být v „zahradní místnosti“ teplo i za zamračeného počasí, nebo dokonce za sněhu a mrazu, musí být dostatečně izolovanávyhřívaná, případně dokonce vytápěná. To je možné pouze s kvalitním izolačním zasklením a zateplenými základy. Stavba celoročně využitelné zimní zahrady tedy vyžaduje důkladnou přípravu a promýšlení, kvalitní návrh a pečlivou práci při stavbě. 

Z čeho se tedy skládá zimní zahrada a z čeho vybírat? Základem je nosná konstrukce (lepené dřevěné hranoly, hliníkové nebo plastové profily, vhodně povrchově ošetřené proti vnějším vlivům). Podstatný je i výběr zasklení (dvojsklo, trojsklo, případně speciální sklo se sníženou propustností tepelného záření, na střeše bezpečnostní sklo). Zohlednit byste ale měli i klempířské prvky (nejčastěji titanzinek, měď, hliník), systém větrání (automatický systém otevírání oken) a stínicí prvky (markýzy, žaluzie). 

Oblíbené jsou rovněž terasové střechy 

V současné době je velká poptávka po terasových střechách, u nichž lze boční stěny zcela uzavřít a otevřít posuvnými nebo skládacími skleněnými stěnami – jsou známé také jako letní zahrady. V závislosti na provedení nemá sklo téměř žádnou izolační funkci, ale přesto za slunečných dnů zadržuje sluneční teplo a chrání před větrem a letními bouřkami. Zejména na jaře a na podzim lze terasu využívat mnohem častěji. Předností terasové střechy je, že vzhledem k lehké konstrukci není obvykle nutný dodatečný základ

Je ke stavbě zimní zahrady nutné povolení? 

Bez ohledu na to, zda se jedná o jednoduché zasklení běžné terasy u domu, nebo o kvalitní velkou propracovanou zimní zahradu, je zimní zahrada nadzemní stavba. Je proto vhodné obrátit se s plány na místně příslušný stavební úřad a získat patřičné stanovisko v souladu s územním plánem obce nebo požadavky, protože stavba musí být v souladu s územním souhlasem nebo rozhodnutím. 

Pro volně stojící zimní zahradu stavební povolení nepotřebujete v případě, že objekt má jedno nadzemní podlaží, nepřesahuje zastavěnou plochu 40 m² a má výšku maximálně 5 metrů. Často je ale zimní zahrada součástí rodinného domu, takže by mělo stačit ohlášení stavby, a to za podmínek, že stavba nepřesáhne plochu 25 m², má jedno nadzemní podlaží a výšku maximálně 5 m. To vše ale platí, pokud nebude do zimní zahrady instalováno topení

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada