Jak začlenit krytý bazén do zahrady

Bude-li bazén zakrytý, neumisťujte ho před terasu ani před francouzské okno obývacího pokoje. „Vhodnější je umístit ho někam, kde vás při pohledu do zahrady nebude rušit. Zastřešení obvykle působí nepřirozeně, a tak není úplně snadné najít pro bazén správné místo,“ uvádí Leffler.

Posezení vedle zahradního bazénu

Pokud to je možné, naplánujte si vedle bazénu i posezení, terasu nebo venkovní kuchyň, abyste si užili pohodu relaxace i příjemné plavání najednou. Poloha bazénu by měla být otevřená, slunná a bazénáři radí dodržovat uctivou vzdálenost od listnatých stromů,“ říká známý zahradní architekt. „Má to svůj praktický smysl, já však mám naopak rád, když je bazén obklopen většími listnáči – zjemní to jeho přítomnost a zpříjemní užívání lépe než cokoli jiného.

Bazén kousek od terasy
Info ikona

Zastřešený bazén obvykle působí rušivě. Co ho schovat za vysokostébelnou louku?

Foto: Atelier Flera

Bazénová technologie a důležité detaily

Velkou výhodou bazénu zůstává, že se v něm při využití dostupných technologií dobře udržuje čistá voda a že lze přihřívat i v chladnějších ročních obdobích. „Při projektování bazénu dbejte na takové detaily, jako je napojení hrany bazénu na okolní povrchy, především terasu. Nepodceňte nasvícení bazénu, třpyt probublávající vody za dlouhých letních večerů vytvoří krásnou atmosféru,doporučuje Ferdinand Leffler.

Nadzemní bazény je podle něj dobré zahalit do zeleně; trčí-li do prostoru, hyzdí zahradu. „Myslete také na zázemí i hlučnost technologie, která se stará o čistotu vody. Zařízení ideálně schovejte do suterénu domu nebo pod terasu a počítejte se zvukovou izolací.“

Propojení bazénu se zahradou

Podél bazénu je obecně dobré vysadit co nejvíc zeleně. Dobře naplánovaný záhon s trvalkami a okrasnými travinami krásně propojí bazén s okolní zahradou. 

Nejste si jistí, jak velký bazén — popřípadě s jakými funkcemi — potřebujete? „Pokud má některý z vašich přátel bazén, pozvěte se na návštěvu a vyzkoušejte si ho. Potřebujete-li ve vodě udělat alespoň pár temp, počítejte s délkou minimálně devět metrů. Protiproudy fungují podobně jako běžecký pás v obýváku; já osobně si jdu ale vždy raději zaběhat podél řeky, radí architekt.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada