Jak úspěšně zabydlet terasu rostlinami

Než si pořídíte na terasu rostliny, uvědomte si, jaký typ terasy se vám líbí. Uvolněný venkovský? Nebo spíše minimalistický? Volbě podřiďte výběr nábytku a vhodných nádob. V úvahu přicházejí spíše dekorativní keramické květináče než plastové truhlíky. Ideální jsou samozavlažovací nádoby. Květináče, které zůstanou na terase přes zimu by neměly promrznout, pro velké je praktický podstavec s kolečky. Jakmile máte základ, pořiďte rostliny. Kontejnerované můžete vysazovat téměř kdykoli, výjimkou je jen horký letní úpal. 

Rostliny podle světových stran 

Některé rostliny potřebují hodně slunce, jiné preferují polostín, další zase závětří. Rostliny proto vybírejte podle orientace terasy vůči světovým stranám, intenzity oslunění a světelné expozice, proudění vzduchu a dalších požadavků rostlin. 

  • Na jižně nasměrovanou terasu se výborně hodí oleandr, ibišek, bugenvilea nebo mandevila. Úplně jiné pojetí získá terasa s bylinkami ze Středozemí a jiný styl jí dodají sukulentní kvetoucí rozchodníky doplněné o netřesky a okrasné traviny. 
  • Západně a východně orientovanou terasu můžete obsadit stejnými rostlinami jako terasu jižní, navíc ale i druhy určenými spíše do polostínu. Klasickými zástupkyněmi jsou fuchsie, begonie nebo balzamíny. 
  • Terasa se severní expozicí je vhodná pro letnění pokojových rostlin, které jsou ozdobné listem. V úvahu přichází nejen fíkus, ale i kamélie, lopatkovec, kořenokvětka a další.
  • Jakákoli terasa ale na podzim většinou osiří, nezapomeňte proto na stálezelené dřeviny. Možností je libavka, skimie, cypřišek, jalovec, zimostráz...  

Jak terasu pomocí rostlin zútulnit 

Základem je materiál terasy, nábytek a jiné vybavení. Útulnosti docílíte zákoutím s jednou nebo více vhodně osázenými nádobami. Nemusejí být stejně velké a myslete i na to, že méně je někdy více. Příliš mnoho květináčů kompozici akorát roztříští. 

Náladu na terase podřizujte momentální situaci a nádoby přemísťujte a přeskupujte, ať už podle vašeho vnitřního rozpoložení nebo kvetení rostlin. Terasa bude stále vypadat zajímavě. Klíčem může být i jedna větší rostlina, keř či menší stromek (třeba i stálezelená), kolem níž se bude všechno (i výběr dalších rostlin) točit.  

K pohodě na terase přispějí i vůně, ať už z bylinek nebo růží, případně drobné “zobání” v podobě jahod v závěsných květináčích apod.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada