Dřeviny do nádob na terasu

Předně je důležité znát únosnost daného prostoru. Pozor dejte zvláště u terasy v bytovém domě, balkonu nebo lodžie. Velká nádoba plná vlhkého substrátu a se vzrostlou rostlinou může vážit několik desítek kilogramů a při větším počtu květináčů vymezenou plochu nadměrně zatíží. Pokud tedy plánuje vetší ozelenění, poraďte se s projektantem domu nebo se statikem. 

Jakou nádobu vybrat na terasu

Při výběru vhodného květináče si uvědomte, že terasa či balkon poskytují rostlinám mnohem náročnější podmínky k přežití než volná výsadba v zahradě. Jedná se zejména o rychlé vysychání substrátu. Zanedbatelné není ani otevřené prostředí nechráněné proti větru, přímému slunci a silnému dešti.

Zvolte proto dostatečně velký a stabilní květináč, který se jen tak nepřevrhne, a promyslete zavlažování. Pro větší dřeviny je minimálním objem půdy 0,125 m3, což odpovídá nádobě s rozměry 0,5x0,5x0,5 m. Opomenout nesmíte ani odtokové otvory a drenáž, protože přemokření rostliny může být stejně zkázonosné jako její nezalití. 

Které dřeviny pěstovat na terase

  • Ze stromů jsou oblíbené túje, které však v nádobách citlivěji reagují na výkyvy teplot a v zimě vymrzají. Z jehličnanů je doporučení hodná borovice, zvláště kleč, z listnáčů pak javory, a to i ty okrasné.
  • U opadavých listnatých keřů (stejně jako stromů) počítejte s listy, které by neměly na podzim znečišťovat okolí. Vhodné jsou svídy, ze stálezelených třeba bobkovišeň a chcete-li se těšit i z výraznějších květů, pořiďte si hortenzii. 
  • Možností jsou rovněž mrazuvzdorné bambusy, které rychle rostou, brzy vytvoří stín a zároveň odolají výsluní a sušším podmínkám. Z dalších dřevin jsou hodně odolné například skalníky nebo dřišťály. 
  • V případě, že nemůžete na nezakryté terase zajistit rostlinám pravidelnou závláhu, jsou dobrou volbou rozchodníky, z okrasných travin třeba kostřavy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada