Schody na zahradě: na co se při stavbě zaměřit

Obecně platí, že svah o sklonu vyšším než 7 % lze bezpečně překonat už jen po schodech. Aby však schody nepředstavovaly spíš překážku, nesmějí být příliš úzké (doporučuje se alespoň 120 centimetrů) a musí odpovídat délce kroku (využijte jednoduchý vzorec: 2x výška stupně + jeho šířka, resp. hloubka = 65 cm). Pak už snadno zjistíte, kolik schodů potřebujete: stačí vydělit výšku svahu výškou jednoho stupně.

Nika a bastion: možnosti svažité zahrad

Materiál pro schody na zahradě

Zároveň by se schody měly harmonicky včlenit do celkového obrazu zahrad a ladit s jejím stylem. V přírodně pojaté zahradě se tak uplatní schody ze dřeva nebo z přírodního kamene, v moderní zahradě lze přiznat beton nebo kov. 

Důležitý je i vzhled jednotlivých stupňů. Oblíbené jsou plné (monolitické) schody, které se jednoduše a rychle pokládají. Jsou vyrobeny z přírodního kamene nebo betonu a mají většinou obdélníkový půdorys. Rozhodnete-li se pro ploché došlapové desky, bude nutné je položit do betonu, případně na cihly. Nejsnadněji se dělají pažené schody: mají hranu z položeného kamene nebo dřevěného hranolu a za ní došlapovou plochu, která může být z dlažebních kostek nebo ze štěrku.

Které trvalky vysadit do svažitého terénu

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.