Schody na zahradě: na co se při stavbě zaměřit

Obecně platí, že svah o sklonu vyšším než 7 % lze bezpečně překonat už jen po schodech. Aby však schody nepředstavovaly spíš překážku, nesmějí být příliš úzké (doporučuje se alespoň 120 centimetrů) a musí odpovídat délce kroku (využijte jednoduchý vzorec: 2x výška stupně + jeho šířka, resp. hloubka = 65 cm). Pak už snadno zjistíte, kolik schodů potřebujete: stačí vydělit výšku svahu výškou jednoho stupně.

Nika a bastion: možnosti svažité zahrad

Materiál pro schody na zahradě

Zároveň by se schody měly harmonicky včlenit do celkového obrazu zahrad a ladit s jejím stylem. V přírodně pojaté zahradě se tak uplatní schody ze dřeva nebo z přírodního kamene, v moderní zahradě lze přiznat beton nebo kov. 

Důležitý je i vzhled jednotlivých stupňů. Oblíbené jsou plné (monolitické) schody, které se jednoduše a rychle pokládají. Jsou vyrobeny z přírodního kamene nebo betonu a mají většinou obdélníkový půdorys. Rozhodnete-li se pro ploché došlapové desky, bude nutné je položit do betonu, případně na cihly. Nejsnadněji se dělají pažené schody: mají hranu z položeného kamene nebo dřevěného hranolu a za ní došlapovou plochu, která může být z dlažebních kostek nebo ze štěrku.

Které trvalky vysadit do svažitého terénu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada