REKLAMA
REKLAMA

Nápady do malých zahrad

REKLAMA
REKLAMA

Následující heslo by měl mít na paměti každý, kdo chce upravit zahradu na malém pozemku: čím jednodušší, tím hezčí. Je tedy důležité zachovat věrnost jednomu stylu, protože v malých zahradách působí směs materiálů a dekorací neuspořádaně – na pozorovatele útočí příliš mnoho vjemů. 

Soulad tvarů i materiálů 

Na malém zahradním prostoru se dobře uplatní geometrické prvky, jako čtverec, obdélník a kruh – protože pořádek působí ladně. Totéž platí pro volbu matriálů a nábytku. Jednotné a vzájemně sladěné materiály vyzařují klid, který je pro malé prostory tak důležitý. Například štěrk a desky z přírodního kamene působí zdrženlivě a neodvádějí pozornost od osázení.

Opakování barev ve výsadbě
Info ikona

Omezte se na dva až tři barevné odstíny, jinak bude osázení příliš pestré a neklidné. Opakování barev v popředí i pozadí vytvoří iluzi prostorové hloubky. 

Promyšlené uspořádání

Zahrada se bude zdát rozmanitější a větší, když v ní bude co objevovat. Zakomponujte do ní proto vhodné detaily.Tam, kde se to nabízí, lze vytvořit volný průhled do okolní krajiny, který umožní pohled do dálky. Možností jsou také kompozice z rostlin s květy v sytých barváchv popředí – třeba oranžové nebo červené – a decentními odstíny modré nebo bílé v pozadí, kde prostoru dodají hloubku. 

Stromy s malou korunkou

Nemusíte se vzdát ani stromů. Do malých zahrad jsou příhodné dřeviny malého vzrůstu s kulovitou korunou – například javor mléč (Acer platanoidesGlobosum’), katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioidesNana’) nebo vrba babylonská (Salix babylonicaUmbraculifera’). Umožní dodržet předepsané odstupy od okraje pozemku, a navíc jsou většinou vhodné k podsadbě. Tyto stromy s převážně kulovitou korunou dosahují průměru čtyř až šesti metrů a jsou přínosem jak jednotlivě, tak ve skupině. Když se budou navíc pozvolna snižovat, navodí dojem, že jsou ve větší dálce. 

Optické zvětšení prostoru

Klidné vodní plochy jsou jako zrcadlo, ve kterém lze pozorovat nebe a plující mraky. Zrcadlením se navíc do zahrady dostane víc světla. Také tvar vodní nádržky ovlivňuje vnímání celku: podlouhlé tvary zahradu protahují a opticky zvětšují. 

REKLAMA
REKLAMA

 

Predplatne

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA