Nápady do malých zahrad

Následující heslo by měl mít na paměti každý, kdo chce upravit zahradu na malém pozemku: čím jednodušší, tím hezčí. Je tedy důležité zachovat věrnost jednomu stylu, protože v malých zahradách působí směs materiálů a dekorací neuspořádaně – na pozorovatele útočí příliš mnoho vjemů.

Zahradní triky se světlými a tmavými barvami

Hortenzie vysazené v košíku
Info ikona

I malá zahrada si může dovolit působivé detaily – jen jich nesmí být moc.

Foto: Shutterstock

Tvary i materiály v zahradním prostoru

Na malém zahradním prostoru se dobře uplatní geometrické prvky, jako čtverec, obdélník a kruh – protože pořádek působí ladně. Totéž platí pro volbu materiálů a nábytku. Jednotné a vzájemně sladěné materiály vyzařují klid, který je pro malé prostory tak důležitý. Například štěrk a desky z přírodního kamene působí zdrženlivě a neodvádějí pozornost od osázení.

Promyšlené uspořádání malé zahrady

Zahrada se bude zdát rozmanitější a větší, když v ní bude co objevovat. Zakomponujte do ní proto vhodné detaily. Tam, kde se to nabízí, lze vytvořit volný průhled do okolní krajiny, který umožní pohled do dálky. Možností jsou také kompozice z rostlin s květy v sytých barvách v popředí – třeba oranžové nebo červené – a decentními odstíny modré nebo bílé v pozadí, kde prostoru dodají hloubku.

Malá zahrada v atriu rodinného domu

Stromy s malou korunkou

Nemusíte se vzdát ani stromů. Do malých zahrad jsou příhodné dřeviny malého vzrůstu s kulovitou korunou – například javor mléč (Acer platanoidesGlobosum’), katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioidesNana’) nebo vrba babylonská (Salix babylonicaUmbraculifera’). Umožní dodržet předepsané odstupy od okraje pozemku, a navíc jsou většinou vhodné k podsadbě. Tyto stromy s převážně kulovitou korunou dosahují průměru čtyř až šesti metrů a jsou přínosem jak jednotlivě, tak ve skupině. Když se budou navíc pozvolna snižovat, navodí dojem, že jsou ve větší dálce. 

Optické zvětšení prostoru

Klidné vodní plochy jsou jako zrcadlo, ve kterém lze pozorovat nebe a plující mraky. Zrcadlením se navíc do zahrady dostane víc světla. Také tvar vodní nádržky ovlivňuje vnímání celku: podlouhlé tvary zahradu protahují a opticky zvětšují.

Zahrada plná kontrastů, nálad a zákoutí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada