Podle čeho vybírat rostliny a dekorace do zahrady

Harmonického obrazu docílíte volbou jednoho dominantního druhu rostliny buď pro každý záhon, nebo i pro celou zahradu. Větší počet rostlin stejného druhu či odrůdy budou v barvě, tvaru listu a květu další rostliny jen doplňovat.

Seznam oblíbených rostlin

Jako dominantní rostlinu můžete zvolit například růži. Nejprve si sestavte seznam oblíbených odrůd. Potom si podle barvy a tvaru květu a listu vyberte doprovodné rostliny. Při výběru pomůže také rychlost růstu, celkový vzhled a nároky rostlin. Růže dobře doplňují například ostrožky v pozadí a šanta či kontryhel v popředí. Dokonce můžete podle stylu zahrady volit jen určitý sortiment doprovodných rostlin. 

Sluneční hodiny
Info ikona

Sluneční hodiny jsou vkusnou a zároveň praktickou zahradní dekorací.

Mnoho dobrých nápadů najdete na zahradnických výstavách, v botanických zahradách nebo i na zahradách v nejbližším okolí. Pokukování po sousedních zahradách má jednu výhodu: panuje v nich stejné klima a podmínky, takže tamním rostlinám by se mělo dařit i u vás. Nápad často nelze úplně okopírovat, ale je nutné jej přizpůsobit podmínkám vlastní zahrady. 

Vkusné zahradní dekorace

​​​​​​​Citlivě umístěné dekorativní prvky tvoří pomyslnou tečku za konečnou úpravou zahrady. Při výběru a nákupu platí: méně znamená více, ale také za málo peněz málo muziky. 

Zahrada přeplněná kašnami, keramickými soškami a „uměleckými“ obrubníky není hezká, působí stísněně nejen na příchozí, ale časem i na majitele. Levné sériové doplňky nemají uměleckou hodnotu a většinou je najdete na mnoha zahradách. Proto raději vybírejte delší dobu. 

Sériový doplněk zkuste umístit neobvyklým způsobem a zčásti jej zakryjte rostlinami. Na hrnčířských trzích i na zahradnických výstavách časem najdete správný objekt. Podle stylu zahrady můžete volit mezi velkými bludnými kameny, rozhodnout se pro keramické ptačí napajedlo nebo vybrat skleněné koule ke stromkovým růžím. Změna je život: drobné dekorační doplňky občas přemístěte. Budete překvapeni, jak jednoduchým způsobem zahradu nově oživíte.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada