REKLAMA
REKLAMA

Malá vodní plocha

REKLAMA

Přednosti vody v zahradě 

Vodní prvky patří k základům, nebo aspoň k nejatraktivnějším prvkům zahrady. Jejich význam není jen estetický, ale především ekologický. V suchých a prašných oblastech zlepšuje voda mikroklima zahrady a poskytuje útočiště mnoha vodním živočichům. Navíc se z ní mohou napít i suchozemská zvířata, která by se jinak vaší zahradě vyhnula.Posezení u vody vám navíc uklidní unavené nervy – a nemusí to být vždy rybník, zahradní jezírko nebo potoční koryto.

Dekorativní fontána
Info ikona

Na malé zahradě stačí zapustit minijezírko z plastu nebo instalovat kámen s pramenem.

Fólie, nebo plast 

Mezi pečlivě osázenými a pravidelně ošetřovanými plastovými a fóliovými jezírky není na první pohled vidět větší rozdíl. Prefabrikovaná plastová jezírka mají stěny zesílené skelným vláknem. Jsou lehká, stabilní a práce při jejich zapuštění postupují rychle. Nevýhodou je daný tvar, který nelze změnit. Tvar a velikost fóliového jezírka si můžete určit podle vlastních přání a možností, a navíc k němu můžete připojit bublající koryto.Zříkat se nemusíte ani jiných vodních hrátek.

Vodní hrátky
Info ikona

Osvěžující bublání vody zajistí nástěnná kašna, vodotrysk nebo jiný vodní prvek.

Jezírko – snadno a rychle 

Zapuštění plastového jezírka je jednoduché. Vykopejte jámu o deset centimetrů hlubší a širší než hotové jezírko. Pomocí vodováhy a latě položené přes jezírko usaďte nádrž na předem nasypané pískové lože tak, aby byla dokonale vodorovná. Nakonec prostor mezi stěnami jámy a jezírkem postupně vyplňte pískem: tak jak přisypáváte písek, dolévejte i vodu do jezírka. 

Předností fóliových jezírek je to, že velikost a tvar můžete přizpůsobit svým představám. Po položení fólie důkladně zkontrolujte svary rybníčkové fólie, protože musí vydržet nejen váhu vody, ale také bahna a rostlin. Před rozložením fólie musí na dno jezírka vždy přijít vrstva písku a netkaná textilie, která chrání fólii před ostrými kameny, jež časem vystoupí z podloží.

Malé jezírko
Info ikona

Osázení břehů má za cíl plynulý přechod jezírka do okolní zahrady.

Výběr vhodných rostlin 

Vysoko nad hladinou se budou krásně vznášet např. rozkvetlé okolíky šmelu okoličnatého. Šmel je krásnou trvalkou do nádoby s vodními rostlinami i do malého jezírka. Snese málo vody, vegetuje i v bahenní zóně a čistí vodu. Do jezírka se hodí ale i další nenáročné rostliny: skřípinec, zakrslý orobinec, zakrslý leknín nebo růžová prvosenka bahenní. Bahenní rostliny vysazujte nejméně ve dvou odlišně trvale zamokřených stupních.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA