Malá vodní plocha

Proč mít na zahradě vodní prvek

Vodní prvky patří k základům, nebo aspoň k nejatraktivnějším prvkům zahrady. Jejich význam není jen estetický, ale především ekologický. V suchých a prašných oblastech zlepšuje voda mikroklima zahrady a poskytuje útočiště mnoha vodním živočichům. Navíc se z ní mohou napít i suchozemská zvířata, která by se jinak vaší zahradě vyhnula.Posezení u vody vám navíc uklidní unavené nervy – a nemusí to být vždy rybník, zahradní jezírko nebo potoční koryto.

Dekorativní fontána
Info ikona

Na malé zahradě stačí zapustit minijezírko z plastu nebo instalovat kámen s pramenem.

Foto: Shutterstock

Jezírko s fólií, nebo z plastu

Mezi pečlivě osázenými a pravidelně ošetřovanými plastovými a fóliovými jezírky není na první pohled vidět větší rozdíl. Prefabrikovaná plastová jezírka mají stěny zesílené skelným vláknem. Jsou lehká, stabilní a práce při jejich zapuštění postupují rychle. Nevýhodou je daný tvar, který nelze změnit. Tvar a velikost fóliového jezírka si můžete určit podle vlastních přání a možností, a navíc k němu můžete připojit bublající koryto.Zříkat se nemusíte ani jiných vodních hrátek.

Vodní hrátky
Info ikona

Osvěžující bublání vody zajistí nástěnná kašna, vodotrysk nebo jiný vodní prvek.

Foto: Shutterstock

Jak vytvořit zahradní jezírko

Zapuštění plastového jezírka je jednoduché. Vykopejte jámu o deset centimetrů hlubší a širší než hotové jezírko. Pomocí vodováhy a latě položené přes jezírko usaďte nádrž na předem nasypané pískové lože tak, aby byla dokonale vodorovná. Nakonec prostor mezi stěnami jámy a jezírkem postupně vyplňte pískem: tak jak přisypáváte písek, dolévejte i vodu do jezírka. 

Předností fóliových jezírek je to, že velikost a tvar můžete přizpůsobit svým představám. Po položení fólie důkladně zkontrolujte svary rybníčkové fólie, protože musí vydržet nejen váhu vody, ale také bahna a rostlin. Před rozložením fólie musí na dno jezírka vždy přijít vrstva písku a netkaná textilie, která chrání fólii před ostrými kameny, jež časem vystoupí z podloží.

Malé zahradní jezírko
Info ikona

Osázení břehů má za cíl plynulý přechod jezírka do okolní zahrady.

Foto: Shutterstock

Výběr vhodných vodních rostlin 

Vysoko nad hladinou se budou krásně vznášet např. rozkvetlé okolíky šmelu okoličnatého. Šmel je krásnou trvalkou do nádoby s vodními rostlinami i do malého jezírka. Snese málo vody, vegetuje i v bahenní zóně a čistí vodu. Do jezírka se hodí ale i další nenáročné rostliny: skřípinec, zakrslý orobinec, zakrslý leknín nebo růžová prvosenka bahenní. Bahenní rostliny vysazujte nejméně ve dvou odlišně trvale zamokřených stupních.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada