Jarní podsadba dřevin

Radost z keřů, které už brzo rozkvetou, můžete zdvojnásobit: stačí, když dřeviny podsadíte jarními trvalkami a cibulovinami. Vysazovat rostliny v oblasti kořenů ale není vždy jednoduché. Starší keře mají často už hustou spleť kořenů, do které lze proniknout jen rýčem. I pak musíte nové přírůstky kvůli velké konkurenci pravidelně zavlažovat.

Cibuloviny: praktické tipy před výsadbou

Rozkvetlé tulipány v nizozemském Keukenhofu
Info ikona

Krásnou podsadbou z cibulovin vyniká květinový park nizozemském Keukenhofu.

Foto: Shutterstock

Možnosti květinové podsadby dřevin

Zatímco dodatečná výsadba pod keři nepředstavuje problém pro odolné druhy dřevin, jako je muchovník (Amelanchier) nebo zlatice (Forsythia), u šácholanu hvězdovitého (Magnolia stellata) – stejně jako u všech ostatních magnólií – je třeba dávat velký pozor, protože mají citlivé kořeny. Namísto krátkověkých jarních květin byste pod šácholany měli vysadit dlouhověké trvalky nebo cibuloviny.

Alternativu k rostlinám kvetoucím jednu sezonu, jako jsou prvosenky bezlodyžné, nabízejí kupříkladu prvosenka vyšší (Primula elatior) a prvosenka růžová (P. rosea) a namísto pomněnky lesní (Myosotis sylvatica) může kvést vytrvalý pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla) nebo pupkovec jarní (Omphalodes verna). Z cibulovin se zvlášť dobře hodí modřenec širolistý (Muscari botryoides), protože po celý rok pokrývá místo výsadby tmavě zelenými trávovitými listy.

Jak se o prvosenku starat doma i venku

Jakou zvolit barvu květů 

Dnešní trend doporučuje používat zdrženlivé smíšené odstíny, jako je purpurová, růžová, fialová a světle modrá, v kombinaci s bílou nebo také světle žlutou. Tyto barvy najdete samozřejmě u macešek a violek rohatých, ale také u trvalek, jako je prvosenka zoubkatá (Primula denticulata), dymnivka (Corydalis), čemeřice (Helleborus) nebo u od dubna kvetoucí nízké plamenky rozkladité (Phlox divaricata). Z nabídky cibulovin lze využít kosatec síťkovaný (Iris reticulata), ladoňku (Scilla) a sasanku vábnou (Anemone blanda).

Řez dřevin, aby nestínily podsadbu

Převislé druhy dřevin, například vrby, mohou po několika letech bez střihu zcela zastínit rostliny, které je doprovázejí. Proto byste měli jejich větve každý rok zastřihnout asi na 10 cm. Pokud jste vrby na kmínku už dlouho (nebo dokonce nikdy) nestříhali, můžete je omladit stejným způsobem. Dobře snášejí řez a mají velkou schopnost obrazit. Pro výsadbu pod kmínkem se hodí krokusy a narcisy s malými květy.

Jaký typ řezu zvolit při prořezávce keřů

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada