Zahradní triky se světlými a tmavými barvami

Vhodné osvětlení, důmyslná výsadba či efekt falešné perspektivy dokáže dojem z daného prostoru změnit. Díky optickému klamu se pak bude zahrada jevit jinak, než ve skutečnosti.

Zahradní kouzla s optickými klamy

Optické zkrácení dlouhé zahrady

Pokud se rozhodnete dojem hloubky zmírnit, zkuste vysázet do pozadí rostliny s tmavými listy, jaké má tis, červený buk, ruj vlasatá nebo pěnišníky. Do popředí naopak umístěte dřeviny s jasně zeleným olistěním, jaké nabízí třeba vrba bílá, habr obecný, javor jasanolistý a hrušeň vrbolistá. 

Jak tenhle trik funguje? Využívá přirozené vnímání barev lidským okem. Tmavé barevné odstíny se opticky přibližují k pozorovateli a vyvolávají pocit, že osázení je mnohem blíž, než ve skutečnosti. Výsledkem je proto zdánlivé zkrácení vzdálenosti a dojem, že zahrada není tak rozlehlá.

Dlouhá a úzká zahrada: jak ji upravit

Zdánlivé zvětšení malé zahrady  

Malé zahrady s nesprávným osázením vypadají ještě menší a užší, než ve skutečnosti jsou. Aby se stísněnému pocitu předešlo, měly by se na konec zahrady vysadit stromy a keře se světlými nebo bíle panašovanými listy, jako je javor jasanolistý (Acer negundo Flamingo‘) a bíle či modře kvetoucí trvalky. Dřeviny s temně zbarvenými listy a trvalky s červenými nebo oranžovými květy by měly růst v popředí, protože tmavé a hřejivé barevné tóny vyvolávají pocit blízkosti.

Malá zahrada v atriu rodinného domu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada