Malá zahrada v atriu rodinného domu

„V malém vnitřním atrium rodinného domu se často lelkuje a tráví čas, ale co je důležité, také se do něj neustále hledí," říkají Mirka Svorová a Jakub Finger ze zahradního Atelieru Partero. „Zelená oáza je vnímána z chodby, koupelny a obývacího pokoje a každým průhledem vzniká atraktivní pohled a jiná nálada.

Podlahu atria tvoří dubová terasa ponechaná svému osudu a vůkol se nachází už jen skrumáž rostlin v nádobách. „V atriu se ponejvíce odehrává pití kávy, čtení novin a knih, zkrátka relaxace. Při vyšším počtu účastníků stačí jen pomocí zasunovacích dveří propojit dva prostory – atrium a obývací pokoj v jeden a všichni se vejdou…," popisuje Mirka Svorová.

Kvůli výsadbě do nádob je však nutné myslet na to, že potřeba vody a péče je v letních měsících skoro na denním pořádku. „Takže my v ateliéru zahradu v květináčích doporučujeme zejména skalním fanouškům květin – pro „bezúdržbové typy" není úplně správným řešením," radí architekti z Partera.

Jak si s malým venkovním prostorem schovaným uprostřed domu poradili, se podívejte v galerii. Fotografie vzniklé koncem září zachycují chvíle, kdy se na terase potkávají některé dokvétající rostliny a nesnědené bylinky do kuchyně s nastupujícími kráskami podzimu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada