10 pravidel pro zahradu téměř bez práce

Předně je nutné říct, že zahrada, která nevyžaduje žádnou péči, neexistuje. Takový prostor totiž přestává být zahradou, postupem času zaroste, náročnější rostliny nahradí ty odolnější, ovocniny zplaní a ze zahrady se stane porost ne nepodobný přírodě, kterou vidíte za plotem.

Navštivte zahradu pojatou ve stylu hygge

Neházejte ale flintu do žita. Abyste omezili práci na zahradě není třeba se vzdávat zahrady jako takové. Stačí si jen ujasnit, co na zahradě vyžaduje nejvíce vaší práce a to zredukovat. Připravili jsme pro vás desatero, kterým se můžete na začátku nechat vést, ale věříme, že časem přijdete na další pravidla.

1. Zrušte nebo zredukujte trávník

Jako první se vzdejte trávníku, nebo jeho plochu alespoň výrazně zredukujte. Nahradit ho mohou půdopokryvné rostliny, které snesou sešlap, spolu s nášlapnými kameny nebo mlatovými cestami či trvalková výsadba s minerálním mulčem.

2. Pěstujte jen odolné trvalky

Na terase nahraďte citlivé nádobové rostliny za osvědčené zimovzdorné trvalky nebo odolné okrasné trávy. Snížíte tak četnost zavlažování i přihnojování.

3. Vyhněte se rostlinám, které potřebují řez

Vyhněte se pěstování stříhaného živého plotu, který vyžaduje pravidelnou údržbu. Totéž platí o pnoucích nebo keřových růžích – zbavíte se tak jejich řezu.

4. Volte trvalé cibuloviny a letničky s přesevem

Zrušte výsadbu rostlin, jejichž cibule nebo hlízy je třeba každý rok vyjímat z půdy a na jaře znovu vysazovat. Z letniček volte takové, které se nemusejí předpěstovávat a zároveň se úspěšně přesévají. 

5. Mulč místo zalévání a vytrhávání plevele

Vytrhávání plevele a pracného zalévání vás zprostí mulč. Dostatečně vysoká vrstva mulče na záhonu zabrání odparu vody z půdy i rozrůstání plevelných rostlin.

6. Nepředpěstovávejte, ale rovnou vysévejte

Do zeleninové zahrady počítejte jen s druhy, které se vysévají přímo na záhon, tj. hráškem, fazolem, ředkvičkami apod. Na předpěstování sazenic zapomeňte (nebo si sazenice kupte).

7. Vyberte odolné a nižší ovocné druhy

Ovocné druhy volte takové, které nevyžadují řez a nepodléhají příliš rostlinným chorobám. Vyhnete se tak jejich stříhání a aplikaci ochranných přípravků a postřiků. U stromů volte nižší tvary.

8. Trvalky, které se nerozrůstají

Z trvalek vybírejte takové, které nemají tendenci se nadměrně rozrůstat a netvoří výmladky. Ušetříte si práci s jejich početní redukcí a protrháváním.

9. Zautomatizujte zavlažování rostlin

Samozavlažovací nádoby, retenční nádrže na dešťovou vodu napojené na automatický závlahový systém a rostliny odolné vůči suchu = méně práce se zaléváním rostlin.

10. Vsaďte na kvalitní materiály

Nábytek, ale i terasu nebo pergolu pořizujte z kvalitního materiálu. Je jedno, jestli půjde o dřevo, hliník nebo plast – důležitá je kvalita. Čím kvalitnější, tím delší životnost a méně péče.

Pravidla pro osázení okrasného záhonu, která byste měli znát

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada