Jak fungují plastové zavlažovací vaky

Zavlažovací vaky jsou vlastně pevné a nepropustné plastové pytle, které mají dno perforované několika mikrootvory. Shora se do vaku napustí voda, která se jeho dnem pak pomalu a plynule po dobu několika hodin uvolňuje. Závlaha se dostává cíleně ke kořenům rostlin, neroztéká se po okolním povrchu a ani se vlivem horka zbytečně neodpařuje. Závlahové vaky tak poskytují kromě efektivní závlahy i značnou úsporu vody. 

K mladým i starším stromkům 

Vaky se osvědčují zvláště při jarní výsadbě mladých stromků, kterým průběžně zajišťují dostatek vláhy, zmírňují tak jejich povýsadbový šok a zvyšují šanci na ujmutí. Instalují se ale i ke stávajícím a již zapěstovaným dřevinám, které trpí deficitem vláhy. Velikost vaků, stejně jako jejich perforace, se u konkrétních produktů liší, ale vak o rozměrech asi metr krát metr pojme zhruba 60 litrů vody a voda se z něj bude uvolňovat 5–9 hodin. Vaky je možné plnit vodou opakovaně a do závlahové vody lze také přidat rozpustné hnojivo. Na rozdíl od běžné kapkové závlahy není tento způsob zavlažování závislý na stálém vodním zdroji.

Instalace vaku ke kmenu stromu 

Objem vaku samozřejmě zmenšuje obvod kmene, který vak obepíná, tzn. čím tenčí kmínek, tím více vody vak pojme. K silnějším stromů lze ale instalovat i dva nebo více vaků sepnutých k sobě. Jejich montáž i demontáž je snadná, rychlá a vaky je možné podle situace použít jinde. Některé typy vaků mohou být rovněž určené přímo k položení vedle kmene, čímž se jejich objem využije na maximum. 

Momentálně se zavlažovací vaky využívají hlavně u dřevin vysazených na veřejném prostranství. Používají je ale i zahradní architekti v nově založených zahradách a uplatnění nacházejí kvůli suchu také v těch starších.

 

Predplatne