Jak fungují plastové zavlažovací vaky

Zavlažovací vaky jsou vlastně pevné a nepropustné plastové pytle, které mají dno perforované několika mikrootvory. Shora se do vaku napustí voda, která se jeho dnem pak pomalu a plynule po dobu několika hodin uvolňuje. Závlaha se dostává cíleně ke kořenům rostlin, neroztéká se po okolním povrchu a ani se vlivem horka zbytečně neodpařuje. Závlahové vaky tak poskytují kromě efektivní závlahy i značnou úsporu vody. 

Deset kvetoucích rostlin do sušší půdy

Závlahové vaky k mladým i starším stromkům 

Vaky se osvědčují zvláště při jarní výsadbě mladých stromků, kterým průběžně zajišťují dostatek vláhy, zmírňují tak jejich povýsadbový šok a zvyšují šanci na ujmutí. Instalují se ale i ke stávajícím a již zapěstovaným dřevinám, které trpí deficitem vláhy. Velikost vaků, stejně jako jejich perforace, se u konkrétních produktů liší, ale vak o rozměrech asi metr krát metr pojme zhruba 60 litrů vody a voda se z něj bude uvolňovat 5–9 hodin. Vaky je možné plnit vodou opakovaně a do závlahové vody lze také přidat rozpustné hnojivo. Na rozdíl od běžné kapkové závlahy není tento způsob zavlažování závislý na stálém vodním zdroji.

Jak hospodařit s vodou na zahradě efektivně a úsporně

Instalace zavlažovacího vaku ke kmenu stromu 

Objem vaku samozřejmě zmenšuje obvod kmene, který vak obepíná, tzn. čím tenčí kmínek, tím více vody vak pojme. K silnějším stromům lze ale instalovat i dva nebo více vaků sepnutých k sobě. Jejich montáž i demontáž je snadná, rychlá a vaky je možné podle situace použít jinde. Některé typy vaků mohou být rovněž určené přímo k položení vedle kmene, čímž se jejich objem využije na maximum. 

Momentálně se zavlažovací vaky využívají hlavně u dřevin vysazených na veřejném prostranství. Používají je ale i zahradní architekti v nově založených zahradách a uplatnění nacházejí kvůli suchu také v těch starších.

Jak fungují svejly k zachytávání dešťové vody

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada