Pravidla pro osázení okrasného záhonu, která byste měli znát

Okrasnou zahradu tvoří obvykle větší či menší zatravněná plocha doplněná o více či méně kvetoucí záhony. Ty mohou trávník lemovat, ale také ho protínat nebo se v něm vynořovat jako ostrovy uprostřed oceánu. Stále větší oblibě se těší i zahrady zcela bez travního porostu, protože travník je, jak známo, jednou z nejnáročnějších zahradních ploch (co se údržby týká). Estetický zážitek tak do zahrad vnášejí záhony, zpravidla smíšené. Aby vás ale těšily celou sezonu, vytvářely dostatek zeleně a průběžně kvetly, je potřeba vybrat vhodné rostliny a vysadit je do promyšlené zahradní kompozice.

Ponechte zahradě její mrtvé dřevo. Je plné života

    Základní zásady při osazování záhonu 

    • Tvar záhonu – v posledních letech se na zahradách objevují až krkolomně ohraničené záhony s mnoha oblinami, které nevypadají moc přirozeně. Trendem jsou podle zahradních architektů ale spíše jasně definované tvary, jako je obdélník, čtverec, kruh... 
    • Výběr rostlin – vždy vycházejte z podmínek vaší zahrady a při hledání rostlin pro konkrétní místo zohledněte jeho možnosti. Jaké nabízí klima, půdu, vláhu, oslunění... Zjistěte si předem jaké mají vybrané rostliny nároky, jaký vyžadují spon, jak často budou potřebovat váš zásah atd. Pokud nemáte čas se jim věnovat, hledejte mezi původními a botanickými druhy rostlin, které se obejdou i bez vaší pravidelné péče.  
    • Město vs. venkov – při výběru rostlin přihlédněte i k typu rostliny. Některé vyniknou spíše v přísně členěné městské zahradě (cedr, túje, sakura), jiné zase jen v uvolněném prostředí venkovských zahrad (domácí trvalky a letničky, olše, habr).

    Rychlá a účinná pomoc při bodnutí hmyzem

    • Další možnosti rostlin – vybírat můžete i podle tvaru rostlin (plastický vzhled, vysoké věžičky kvetoucích stonků, mečovité listy), barev (pestré barvy vs. tlumené, jejich kontrast, doplňkové barvy a jejich odstíny), olistění a textury (opadavé listy a jejico proměna během roku, stálezelené, stříbřité, plstnaté...), květů (barva a délka kvetení s ohledem na sousední rostliny), barvy a povrchu kmene, větví a kůry, velikosti, tvaru a barvy plodů atd. Čím rozmanitější rostliny, tím zajímavější, ale také neuspořádanější výsledná výsadba. Všeho proto s mírou.
    • Celoročně působivá výsadba – záhon by měl být atraktivní po celý rok. Do výsadby proto zahrňte stálezelené rostliny, vytrvalé druhy s výrazným tvarem, zajímavou texturou listů i kmenů, dále dlouho kvetoucí a takové, které vytvářejí příjemnou vůni, jedlé nebo zajímavé plody nebo rostliny procházejí během sezony barevnou proměnou. Vše doplňte letničkami a dvouletkami.
    • Množství rostlin – dobrý úmysl bude ale k ničemu, když vysadíte na záhon velký počet rostlin bez ladu a skladu. Bez předem připraveného plánu se neobejdete. Množství rostlin je limitováno velikostí pozemku a vzrůstem vybraných druhů, počítejte ale také s tím, že kvantita se nerovná kvalita. Abyste předešli zahlcení zahrady, vysaďte z vybraných rostlin, které se vám líbí, jen polovinu. I tak jich bude pravděpodobně dost.

    Záplevák: není náročný, kvete celé léto a má mnoho odrůd

    • Přirozené seskupeníinspirujte se přírodou. Zahrada je napodobeninou přírody (taková malá nebo větší soukromá krajina), a proto by měla vycházet z podobného seskupení a uspořádání. Všimněte si, že danému místu dominuje obvykle jeden nebo dva druhy rostlin. Neusilujte proto o co nejpestřejší záhon – bude vypadat nepřirozeně a nebudete spokojeni.  
    • Vysazujte ve skupinách – s výše uvedeným souvisí i výsadba ve vícero kusech. Nevysazujte vybrané rostliny po jednom exempláři, ale sesaďte k sobě hned několik rostlin daného druhu či kultivaru. Mezi těmito přirozeně působícími ostrůvky může pak sem tam vyčnívat vzrůstnější solitér. 
    • Od největšího po nejmenší – obecně platí také pravidlo, že nejdříve se vysazují klíčové a vyšší rostliny (dominantní pilíře výsadby) a až mezi ně ty nižší. Vertikály vnesou do výsadby dynamiku, ale jejich počet by měl být spíše nižší (záleží na velikosti zahrady).

    Co je to broukoviště a jak si ho založit

    • Uspořádání celku – s výškou souvisí i vnitřní uspořádání záhonu. Vyšší rostliny patří spíše do pozadí, před ně se vysazuje střední patro rostlin a nejnižší druhy rostou v popředí. Středně vysoké a nižší rostliny se tak nechávají vyniknout na neutrálním pozadí. Vždy se ale řiďte konkrétní situací, občas je lepší se od pravidel trochu odpoutat
    • Přirozený předěl – vyšší rostliny mohou v záhonu zafungovat i jako pohledová bariéra, která chrání soukromí před pohledy zvenčí nebo naopak zakrývá výhled na kompost, parkovací stání apod., a rozčleňuje tak zahradu do menších celků
    • Sezení s výhledem – při plánování výsadby nezapomeňte zohlednit i posezení, z nějž se budete na záhon nebo zahradu dívat. Mělo by mít krytá záda a volný výhled jako na divadle.

    Podívejte se, jak se žije na čtyřech kolech

    Naše krásná zahrada

    Předplatné časopisu Naše krásná zahrada