Než začnete stavět terasu

Při rozhodování o materiálu se zamyslete nad tím, co budete chtít na terase dělat. Lenošit na teplém dřevě nebo chodit bosí po chladivých kamenech či dlažbě? Hrát si s dětmi, takže tvrdý materiál nepřichází v úvahu? Grilovat na nenasákavém povrchu? Od odpovědí odvoďte požadavky na tepelnou vodivost, tvrdost a údržbu materiálu. Uvědomte si ale, že po terase budete pravděpodobně chodit i v zimě.

Terasa z exotického, nebo tuzemského dřeva?

Nešetřete na kvalitě, ale zohledněte možnosti. Třeba sázka na tuzemské dřevo může být za určitých okolností i výhrou. Nemá sice takovou životnost jako exotické dřevo, ale po deseti letech můžete terasu vyměnit, přestavět ji, vyzkoušet něco nového... Naopak kámen bude funkční po celý život.

Podloží a pokládka zahradní terasy

Podloží terasy musí být pevné, tvrdé, suché a nerozpadavé. Důležitá je i příp. základová deska a zvláště hydroizolace. Není nic smutnějšího než vlhká terasa, která neláká ke spočinutí, a to bez ohledu na materiál, z nějž je postavena. Na dokonalém podkladu zvládnete pokládku terasy možná i sami, na nedokonalém nikdy nestavte. Náročnější materiály si nechte vždy položit od odborníků a chtějte na stavbu záruku. 

Náklady materiál, stavbu i údržbu terasy

Při plánování rozpočtu zohledněte nejen cenu nášlapného materiálu, ale také náklady na přípravu podkladu, základovou desku, konstrukci terasy, spojovací stavební materiál a chemii a práci a čas řemeslníků. Zohlednit byste měli i finance vynaložené na údržbu terasy. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada