Schovejte se do stínu pergoly

Konstrukce pergoly může stát samostatně nebo být ukotvena do zdi domu. U domu se ale předem ujistěte, zda vám nebude příliš stínit navazující interiér. Umístěna by měla být tak, aby poskytovala soukromí a zároveň pěkné výhledy do zahrady, do níž by měla přirozeně zapadnout. I proto se často nechává porůst popínavými rostlinami. 

Jaký zvolit materiál pro pergolu

Materiálem by měla pergola souznít s domem i použitými zahradními prvky. Její konstrukce může být masivní zděná, klasická dřevěná nebo odlehčená hliníková. V každém případě musí odolat větru i dešti, unést váhu pnoucích rostlin a v zimě i vrstvu sněhu.

Moderní typy pergol nabízejí zastřešení a stínění, a to prostřednictvím stínicí plachty, screenové rolety nebo pohyblivých lamel, které můžete zatáhnout nebo natočit, jak zrovna potřebujete (od úplného otevření až po mikrovětrání). Stínění je přitom možné nejen shora, ale i z boku, záleží na orientaci pergoly a pohybu slunce. 

Ještě před stavbou pergoly

Pergolu sice můžete postavit přímo na trávníku, počítejte ale s tím, že se porost pod ní časem vyšlape (někde více, jinde méně). Nábytek nemusí být na trávě navíc stabilní a při dešti se půda pod pergolou může rozbahnit a pak následně dlouho vysychat. Vše tudíž hovoří ve prospěch zpevněného povrchu. Ať už pro něj zvolíte beton, dřevo nebo dlažbu, myslete na odvod dešťové vody z dané plochy. 

Důležité je připravit vše také pro instalaci patek pro pergolové stojiny a příp. kotvicích prvků při upevnění pergoly do fasády domu. Automatické stínění je možné zahrnout do systému ovládání celé domácnosti. K manipulaci pak postačí ovladač nebo telefon a součástí instalace může být i osvětlení. Nutností je každopádně přívod elektřiny. Praktický je i dosah wi-fi sítě.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada