Zahrádkaření místo terapie

Práce na zahradě je relaxací i inspirací a dodává pocit vnitřního klidu. Vnímáte při ní všemi smysly, což vás ovlivňuje více, než si myslíte. Cítíte se spojeni se zahradou, jako byste byli její součástí, a při kontaktu s půdou, rostlinami a přírodou jste si také více vědomi sami sebe. Není divu, že se tomu někdy říká „uzemnění“.

Být pouze tady a teď 

Odvedení pozornosti z mysli na tělo, resp. fyzickou práci, vede k uvědomění si toho, co se skutečně odehrává tady a teď. Je dokonce vědecky prokázáno, že osoby, které se věnují zahradničení, vytvářejí stejné mozkové vlny, jaké generují lidé při modlitbě nebo meditaci. 

Při práci na zahradě rovněž klesá množství stresového hormonu kortizolu v krvi. Pro více vyrovnanosti tedy zkuste vyměnit mobilní telefon, notebook nebo tablet za motyčku či hrábě a vydat se na zahradu.    

Více sebereflexe

Opakovaná činnost otevírá mysl. Během poklidných zahrádkářských činností si tak možná uvědomíte i podobenství odrážející vlastní život, což vám pomůže ujasnit si pohled na věci, vztahy a situace, se kterými se každý den potýkáte. 

Při práci na zahradě se navíc více zapojíte do koloběhu života. Stanete se součástí toho, co zasadíte, o co pečujete a co sklidíte. Starejte se proto o zahradu, jako byste se starali sami o sebe. Ona se vám odmění, a to nejen úrodou a květy.

Zdroj: iBulb

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada