Pět možností, jak oživit nudnou zahradu

Zajímavější zahradní prostor zvládnete vytvořit každý. Promyslete si následující tipy, zvažte vhodné podmínky, zvolte rostliny, které vás dovedou ke kýženému cíli, a pusťte se do práce. S čím začít? 

Vzrušující květy 

Jako první napadnou každého asi květy. Změřte se na rostliny, které vytvářejí atypické a pohledově výrazné květy či květenství. Vděčné jsou například jiřiny, náprstníky a mečíky, nižší patro mohou spoluvytvářet orlíčky a zavinutky. Za vyzkoušení stojí i lupina, hledík nebo cinie, hvozdík bradatý či různé odrůdy chryzantém. 

Netradiční listy 

Květy jsou fajn, ale zahradu většinou moc dlouho nezdobí. Proto je dobré mít v záloze ještě rostliny se zajímavými listy, které nadělají parádu během celé sezony. A můžete jít jak o jejich tvar, tak vrásčitý povrch nebo výrazné barvy. Podívejte se třeba na listy pelyňku, různých pryšců, dlužich a host, atraktivní je i čistec nebo ozdobnice. 

Různé výšky 

Důležitá je i optická hloubka výsadby, kterou zahradě dodáte mj. i tím, že zvolíte různě vysoké rostliny. Důmyslné uspořádání může ještě zvýraznit atraktivní části rostlin. Zkuste vysadit např. řimbabu a hlaváč, hortenzii, některou z kapradin a náprstník nebo třeba kortaderii.

Atraktivní plody 

Všechny rostliny po odkvětu vytvářejí semena, některé je ale hromadí v pukavých plodech. Jedná se třeba o různé máky, černuchu nebo vistárii, které po odkvětu zdobí tobolky, měchýřky nebo lusky. Takové plody jsou pohledově zajímavé a zvýrazňují texturu zahrady. Za povšimnutí stojí i plody topolovky, hlaváče, máčky nebo kosatce sibiřského.

Zahrada v zimě 

Pokud vám zahrada v zimě připadá příliš nudná a nevýrazná, zaměřte se na rostliny, které jí dodají texturu, rozměr a barvu i mimo sezonu. Rostlinami, které vnesou barvu i do zimní zahrady jsou např. čemeřice, ozdobnice, okrasné zelí, rozchodník, svída s červenými nebo se žlutými výhony, máčka nebo vilín. 

 

Predplatne