Co dělat v červenci na zahradě: Co dělat na zahrádce během horkého léta

Zalévání a péče o rostliny v červenci

V horkých letních dnech je nejdůležitější pravidelná zálivka. Zalévejte brzy ráno nebo večer, kdy slunce není tak silné, aby se voda rychle neodpařila. Zvláštní pozornost věnujte zelenině, která právě plodírajčata, papriky, okurky, dýně a cukety potřebují opravdu hodně vody. U rajčat zalévejte pouze ke kořenům, abyste předešli plísním, okurky naopak snesou i kropení na listy.

Nezapomeňte ani na stromy – v období sucha jim dopřejte vydatnou zálivku alespoň jednou týdně, aby voda pronikla až ke kořenům. Trávník v létě nesečte příliš nakrátko, delší tráva lépe chrání půdu před vysycháním.

Jak se zbavit choroby rajčat, která se projevuje hnědými skvrnami

www.nkz.cz

Sklizeň ovoce a zeleniny v červenci

Červenec je měsíc sklizně. Na záhonech dozrávají rajčata, okurky, cukety, první papriky, hrášek, rané brambory, mrkev, saláty i špenát. Sklízejte průběžně, abyste podpořili další růst a plodivost rostlin. Na ovocných stromech dozrávají višně, meruňky, rybíz, angrešt a další drobné ovoce. Jahodníky po sklizni seřízněte a odstraňte šlahouny, které rostliny vysilují.

Péče o záhony a výsadby v červenci

Po sklizni některých druhů zeleniny (například hrášku) vzniknou na záhonech volná místa. Ta můžete ihned osít druhou várkou zeleniny – například salátem, ředkvičkami, červenou řepou, mrkví nebo špenátem. Pokud už další zeleninu nechcete, vysejte zelené hnojení, které půdu obohatí a ochrání před plevelem.

Pravidelně odstraňujte plevel, který v létě rychle roste a bere rostlinám vodu i živiny. Proti vysychání záhonů pomáhá mulčování organickým materiálem, například posekanou trávou.

Péče o květiny a okrasnou část zahrady v červenci

Letničky a balkonové rostliny jsou v červenci na vrcholu květu. Zalévejte je pravidelně, odstraňujte odkvetlé květy a přihnojujte, aby kvetly co nejdéle. Trvalky, které jsou schopné kvést dvakrát za sezónu (například stračky, plaménky nebo šalvěje), po prvním kvetení seřízněte – podpoříte další vlnu květů.

Růže pravidelně zbavujte odkvetlých květů a kontrolujte je, zda nejsou napadeny chorobami či škůdci. U některých druhů můžete v červenci provést letní řez.

Péče o ovocné dřeviny a keře v červenci

Ovocné stromy a keře po sklizni prořežte, odstraňte poškozené nebo nemocné větve. U maliníku odstřihněte odplozené pruty těsně nad zemí. U vinné révyzkraťte nové výhony a vyvazujte je, aby se rostlina lépe rozrůstala.

Neutrácejte za bylinky z obchodu: dodržte tyto zásady a vypěstujte si vlastní. Je to snadné

www.nkz.cz

Bylinky a léčivé rostliny v červenci

Bylinky mají v červenci největší sílu, proto je vhodný čas na jejich sběr a sušení. Sklízejte je před rozkvětem, kdy obsahují nejvíce aromatických látek.

Pravidelný boj s chorobami a škůdci v červenci

V létě se na zahradě často objevují mšice, slimáci i houbové choroby. Pravidelně kontrolujte rostliny a v případě potřeby zasáhněte – můžete použít přírodní postřiky nebo ruční sběr škůdců.

Červenec je sice časem prázdnin, ale na zahradě nuda rozhodně nehrozí. Za pravidelnou péči se vám odmění bohatou úrodou, krásnými květy a zdravou zelení. Užijte si léto na své zahradě naplno!

Na co se můžete na zahradě v červenci těšit
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada