Neutrácejte za bylinky z obchodu: dodržte pár zásad a vypěstujte si vlastní bazalku, majoránku nebo oregano. Je to snadné

Kdy zasadit bylinky do zahrady?

Jedním z důležitých podmínek úspěšného pěstování bylinek je doba výsadby. Některé bylinky jako je tymián, šalvěj či saturejka potřebují více času, aby se pořádně rozrostly a zakořenily, takové bylinky vysazujeme na jaře. Pro vytvoření bohatého kořenového systému a zvýraznění aroma a chuti bylinek doporučuji aplikovat speciální hnojivo (např. Agro Natura Bylinková zahrádka). S přihnojováním bylinek začněte minimálně za 3-4 týdny od přesazení. Mezi oblíbené bylinky patří hlavně bazalka a majoránka, ty na venkovní záhony vysaďte až po zmrzlých, tj. po 15. květnu, při dřívějších výsadbách hrozí poškození jemných lístků nižšími teplotami a především bazalka vám moc dlouho nevydrží

Na jakém místě pěstovat bylinky?

Většina bylinek vyžaduje umístění na plném slunci, zejména ty středomořské jako je rozmarýn, tymián či levandule. Aromatické bylinky díky slunečným paprskům také více voní, takže pokud milujete jejich vůni, nezapomeňte si pár oblíbených vysadit poblíž terasy, nějakého sezení či přímo pod okno vaší ložnice. Není nic krásnějšího, než se posadit na terasu, zaposlouchat se do zpěvu ptáčků a nechat se unášet vůní levandule či tymiánu. Možná nemáte možnost mít bylinky umístěné na slunci, i tak mám pro vás dobrou zprávu, ve stínu to zvládne meduňka, máta a kerblík, a takový domácí mátový či meduňkový čaj..To nic nepřekoná.

Majoránka se pěstuje jako jednoletá bylinka.
Info ikona

Jak správně zalévat bylinky?

Mnoho začínajících pěstitelů si není jisto, jak často a jakým množstvím vody mají bylinky zalévat? Protože kolik vody je dost? Tak v tomto případě nezapomeňte na odvodnění neboli drenáž. Princip je jednoduchý, na dno květináče či truhlíku přidáte například keramzit, perlit nebo nějaký kamínek či štěrk, vše běžně koupíte v zahradních centrech, a docílíte toho, že se voda nebude držet v blízkosti kořenů, ale proteče pěkně těmito kamínky dolů. Ostatně, s drenáží nikdy neuděláte špatně ani u ostatních rostlin, které pěstujete v nádobě či truhlíku. I zde platí známé: „méně, je více“. Právě nadměrná zálivka nejen u bylinek, je tím největším zabijákem vašich rostlin. Žádná rostlina, pokud to není vyloženě druh zvyklý růst někde v bažině, nemá ráda kořeny ve vodě. V sušším prostředí se naopak zvyšuje obsah silic v nati i v květech a vůně bylinek je intenzivnější.

Dobrá, nyní máte vyřešenou drenáž, zbývá už jen vhodný substrát. Speciální substrát, který je již předem připravený, můžete jednoduše koupit v zahradnictví. Máte-li doma kompost, můžete si ho namíchat i sami, kdy zahradní kompost smícháte s trochou hrubšího písku. Aby byly bylinky zdravé, doporučuje se přídavek dolomitického vápence.

Které bylinky se spolu snesou a které nekombinovat?

Ono totiž ne každá bylinka se snese s jinou bylinkou, i zde existují určité antipatie a je dobré vědět, koho vaší oblíbené bylince vybrat za souseda. Třeba taková meduňka se snese s každým, majoránka roste dobře u kopru a petržele, dobře dařit se bude vedle sebe i tymiánu, šalvěji, oregánu (dobromysl) a estragonu.

Naopak známý „záporák“ je například šalvěj, ta totiž neprospívá růstu cibule a okurek, stejně jako třeba kopr se nehodí k rajčatům a ani tymián s majoránkou nebudou společně moc nadšení. Kdo se s kým nemusí, ale poznáte sami, podle toho, jak vám budou bylinky růst během vegetace, občas opravdu stačí, když některou bylinku posunete o metr dále a uvidíte, jak rychle pookřeje.

Ta nejlepší rada na konec..Bylinky pravidelně sklízejte, tím jak je odřezáváte, což je typické hlavně u pažitky a petrželky nebo odštipujete, hlavně u bazalky, jim velmi prospějete, bylinky po sklizni zesílí, zhoustnou a v růstu ještě přidají.

Bylinky se sklízí vždy před květem

V tu dobu totiž obsahují nejvíce prospěšných látek, naopak v době květu se obsah cenných látek snižuje a některé bylinky ztrácejí své aroma a jejich stonky tvrdnou, což je typické hlavně pro tymián. Takže jakmile vám bylinky začnou růst, sklízejte a používejte je nejlépe čerstvé, ať již do různých pokrmů, salátů či lahodných čajů. Pokud bylinky ihned nespotřebujete, usušte je či zamrazte na horší časy.

Pokud jste doposud bylinky nepěstovali nebo se vám to nedařilo, určitě to nevzdávejte a zkoušejte to dál. Bylinky jsou zdravé nejen pro vás, ale také pro zahradu, jako medonosné rostliny přináší totiž lákavou potravu pro včely a jiný hmyz. Tak se do toho pusťte, vaše úsilí rozhodně stojí za to.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada