Plíseň na rajčatech: jak ji poznat a jak ji zničit? Jakmile se objeví, okamžitě jednejte, zítra už může být pozdě

I když plíseň na rajčatech od ostatních chorob rajčat relativně snadno poznáte, řada lidí v tomto ohledu tápe.

Jak vypadá plíseň na rajčatech?

Ze všeho nejdřív se projeví na listech. Začnou flekatět, fleky jsou žluté, postupně zasychají (na první pohled vypadají jak spálené od sluníčka) a choroba napadá velmi rychle celou rostlinu: na stoncích se objeví hnědočerné skvrny, plody vypadají jak kdyby mokvaly. Pozor, nezaměňujte nejčastěji se na rajčatech objevující plíseň bramborovou (Phytophthora infestans) s velmi častou suchou hnilobou plodů projevující se tmavými skvrnami na koncích plodů. Ta není houbovým onemocněním a nešíří se. Na plodech vzniká z nedostatku vápníku a pro rostlinu není život ohrožující.

Pro vznik plísně jsou nejvhodnější podmínky, když je deštivé léto, na rajčata prší a jsou příliš hustá. V teplém vlhku se obecně daří houbovým chorobám a jejich šíření je otázkou několika málo dní. Jakmile tedy na listech objevíte první příznaky rajčatové plísně, okamžitě jednejte, zítra už může být pozdě.

Prevence je důležitější než “léčba”

Prvním a nejdůležitějším krokem v boji proti plísni je prevence. Rajčata potřebují dobrou cirkulaci vzduchu a hodně slunce, proto je vysazujte v dostatečné vzdálenosti od sebe, ideálně 80 - 100 cm. Je dobré také postupně odstraňovat spodní listy i ty, které jsou příliš nahuštěné, což pomáhá zvýšit cirkulaci vzduchu a snižuje pravděpodobnost infekce.

Preventivně můžete rajčata také stříkat přírodními postřiky. Mezi ty nejznámější patří mléko naředěné vodou v poměru 1:1, ideální je používat farmářské nepasterované, tzv. chytrou houbu (Polyversum) nebo odvar z česneku. Receptů je celá řada, s nadsázkou se dá říci, že každý zahrádkář má svůj osvědčený recept, za který dá ruku do ohně. Všechny přírodní postřiky je potřeba začít aplikovat relativně brzy po výsadbě, ideálně už v červnu a jednou týdně, maximálně jednou za dva, opakovat. Jakmile se jednou plíseň objeví, žádný z nich už nezabere.

Podívejte se, jakou prevenci považujeme za zásadní:

Co s rajčaty napadenými plísní?

Každý den obcházejte svá rajčata a kontrolujte je. Když se vám totiž povede odhalit plíseň v začátku, máte ještě šanci je zachránit. Napadené listy odstraňte (ideálně ostrými nůžkami, které při použití mezi různými rostlinami dezinfikujte, ať chorobu dál nešíříte) a aplikujte některý z fungicidních přípravků. Důležité je postřikem nešetřit a ošetřit opravdu celou rostlinu. Pečlivě čtěte příbalový leták, většina přípravků na ošetření plísně má ochrannou lhůtu, po kterou se nedoporučuje konzumovat plody.

Co dělat v případě, že postřik nezabere nebo plíseň odhalíte pozdě, když jsou napadené už i stonky a plody? V tu chvíli vytrhněte rostlinu i s plody ze země a zničte. Rozhodně ji nedávejte na kompost nebo nenechávejte na zahradě, zárodky plísní umí velmi dlouho přežívat. Postiženou rostlinu buď hoďte do biopopelnice (v průmyslové kompostárně zárodky plísní zničí teplo, které je výrazně větší než vyrobí váš domácí kompostér) nebo ji spalte.

Zdroj: Petrazahradnici.cz

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada