Velký průvodce řezem rybízů i pro začátečníky: kdy je stříhat a jaké výhony odstranit? Všechny potřebují především zmladit

Aby byly rybízy k užitku, potřebují slunné místo s dobře vyživenou propustnou půdou. Lépe uděláte, když budete udržovat povrch pod keříky bez porostu, pouze zamulčovaný. Rostliny si pak nebudou konkurovat a bobulovinám nebude “vyjídat” živiny jiná vegetace.

Co udělat s červeným a bílým rybízem

Nejčastějším problémem klasických keříčkových rybízů je příliš hustý porost. Plody jsou pak malé a kyselé protože se mezi šlahouny dostává málo sluníčka. 

Červené a bílé rybízy plodí nejčastěji na dvouletém a tříletém “dřevě”, starší by proto mělo jít pryč. Jenže kdo má v tom množství šlahounů poznat, které jsou dvouleté a tříleté? Jděte na to chytře: každý rok odstraňte  každého keře 2 - 3 staré šlahouny (ty nejdřevnatější a nejtmavší) až u země. Zároveň odstřihněte také převislé nebo příliš husté výhony bez ohledu na jejich stáří. Až budete mít hotovo, mělo by na keři zůstat kolem 12 vitálních šlahounů směřujících ven. Ty zhruba o třetinu zkraťte.

Kdy stříhat červený a bílý rybíz: jednou ročně, od doby po sklizni až do zimy.

Jak se starat o stromkový rybíz

Ve stromkové verzi se pěstuje nejčastěji červený a bílý rybíz, většinou se skládá z kmenové podnože, na které je naroubovaná konkrétní rybízová odrůda. Všechny stromkové rybízy je nutné podepřít silnějším kůlem, snadno se lámou, a je potřeba počítat s tím, že rostliny stárnou mnohem rychleji než keříčkové verze.

Cílem každoročního řezu je prosvětlení koruny a odlehčení kmínku. Nejprve proto vždy vyřežte z kmínku a půdy (co možná nejhlouběji) nově narašené výhony. Hlavní větev (je to větev vedoucí nahoru ve stejném směru jako kmínek) zkraťte o třetinu, stejně tak kosterní větve (to jsou ty nejsilnější vedoucí do boků, obvykle jich bývá 4 - 6). Pokud zůstane koruna i tak přliš hustá, můžete zkrátit i plodonosné dřevo na 2 - 5  pupenů. 

Kdy stříhat stromkový rybíz: jednou ročně, od doby po sklizni až do zimy.

Střih rybízu
Info ikona

Jak řezat černý rybíz

Černý rybíz je ze všech rybízí asi nejvýnosnější a hlavně nejzdravější. Většinou dokáže velmi rychle vytvořit hustou houštinu, do které se ale dostane málo slunce. Pokud se o něj nestaráte, velmi rychle zestárne a omezí plodnost

Černý rybíz většinou plodí na jednoletém dřevě, příští rok tedy zaplodí na výhonech, které vyrašily letos. Aby do příštího roku neztmavly a vy jste poznali, které mají přijít pryč, je dobré černý rybíz stříhat hned po sklizni a odstraňovat staré šlahouny.

U země odřízněte staré výhony, ze kterých nerostou letorosty. Ty, které mají ve spodní třetině letorost vedoucí ven z koruny nebo nahoru (boční výhon), odstřihněte nad ním. Naopak vůbec nezasahujte do mladých výhonů, příští rok budou jejich vrcholky obsypané. Pokud bude nutné keř výrazněji zmladit, počítejte s tím, že přirozeně vyžene hodně mladých výhonů. Ještě do zimy ty nejslabší odstraňte, ať se keř příliš nevysiluje.

Kdy stříhat černý rybíz: bezprostředně po sklizni, dokud snadno rozeznáte mladé výhony od loňských. Možný je ale i zimní řez.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada