Beton na zahradě: zatracovaný i oceňovaný

Beton na zahradě prožívá v posledních letech renesanci. Využívá se hlavně ke zpevnění cest, schodů nebo jiných povrchů, ale i při budování terasy, krbu, studny nebo jiné stavby. Jeho odpůrci argumentují umělým původem, neprodyšností pro vodu i vzduch a vzhledem a upřednostňují raději přírodní materiály.

Který materiál vybrat pro zpevněné plochy

Velkoformátová betonová dlažba
Info ikona

Betonové dlaždice jsou nadčasové, univerzální a hodí se všude.

Foto: Shutterstock

Přednosti betonové hmoty

Ve prospěch betonu ovšem svědčí technické parametry: pevnost a nosnost (která umožňuje pustit se do odvážnějších staveb), dlouholetá životnost (která jde ruku v ruce s odolností proti povětrnostním vlivům) a také prostorová a tvarová variabilita. Pro beton totiž prakticky neexistují tvarová omezení – vše se dá zvládnout buď skládáním a spojováním malých prvků, nebo litím betonové hmoty do připravených forem.

Ani jednotvárné šedi se bát nemusíte – výrobci se předhánějí v barevném tónování povrchu i materiálu celkově a také v používání impregnačních látek, které snižují riziko znečištění povrchu a soustavného poškozování vlivem mrazů.

Různé povrchy zahradních cest

Betonové šlapáky
Info ikona

Betonové šlapáky umísťované do trávníku nebo do záhonů mohou mít různý tvar, povrch i barvu.

Foto: Shutterstock

Beton s dekorativní ražbou

Jednolitost betonu může být v kombinaci s druhovou pestrostí zahradních rostlin předností. Komu však nevyhovuje, může zvolit některý z ražených dekorativních betonů. Ty vznikají tak, že se do připravené a tuhnoucí vrstvy betonu otiskují raznice s reliéfy přírodních struktur, jako třeba dřeva, kamenů, ale i cihel atp. Vzory raznic si lze vybrat ze vzorníků, ale vyrábějí se i na zakázku.

Otiskem formy a barevným tónováním betonu tak mohou vzniknout originální povrchy v mnoha kombinacích, které nevyžadují údržbu a při vhodném použití nenásilně propojí stavební prvky se zahradou.

Technické možnosti betonu

Do betonu se navíc snadno zabudovávají odvodňovací žlaby, průchodky inženýrských sítí a jiné technické prvky. Beton vyřeší i složité tvary chodníků, vstupních prostor u domu, odpočinkových teras a okolí bazénů.

Mlatové pěšiny jsou trendy. Jak na ně?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada