Co vysadit, aby zahrada kvetla celý rok

Sen o zahradě, která pokvete téměř po celý rok, se dnes díky bohatému sortimentu okrasných rostlin může stát skutečností. Přesto je většina zahrad na jaře a v létě o poznání barevnější než na podzim a v zimě. Proto je důležité pečlivě promyslet složení výsadby a vybrat vhodné dekorační doplňky, které upoutají váš zrak v chladných ročních obdobích. 

Rok na zahradě... 

Už při zakládání záhonu vybírejte rostliny tak, aby rozkvétaly postupně. Kromě druhů, které kvetou ve vrcholném létě, vyhraďte na záhonu místo také jarním květinám, například cibulovinám a podzimním hvězdnicím a listopadkám. Větší zahrady mají tu výhodu, že na nich můžete pro každé roční období založit samostatné tematické zákoutí. 

Na záhony vybírejte druhy a odrůdy s dlouhou dobou kvetení. Patří k nim krásnoočko, řebříček, záplevák, janeba, vrbina tečkovaná, zavinutka, jiřinky, většina letniček nebo druhy, které po seříznutí a přihnojení opakovaně rozkvetou, například stračka a turan. Vítané jsou rostliny, které vypadají hezky i po odkvětu – například mák, rozchodníkovec, štětka, bělotrn... Zima je obleče do nových šatů vyšívaných jinovatkou. 

sezona v nádobách 

Na terase nebo u vstupu do domu – ale právě tak i na malé zahradě u řadového domku – je místo spíš pro výsadbu v nádobách. Čtyřikrát do roka můžete květiny v nádobách vyměnit za typické druhy nadcházejícího ročního období. Proměnu zvýrazníte i obdobnou výsadbou v okenních truhlících.

Výsadby pro každé období 

  • Jarním květinám vyhraďte teplé místo. Užíváte-li si na jaře rádi první teplé sluneční paprsky na terase, vysaďte do nádob směs pestrých jarních cibulovin. 
  • Ve vrcholném létě je však příjemněji ve stínu. Udělejte si pohodlí na lehátku pod ovocným stromem nebo na okraji jezírka. Růže nebo zimolez navečer provoní horký vzduch. 
  • Podzimní zahrada patří ohnivým barvám: červené olistění japonského javoru nebo přísavníku, velká květenství rozchodníkovce a vysoké podzimní sasankovky nepřehlédnete ani zdálky.  
  • V zimě je nejkrásnější pohled na zahradu z tepla obývacího pokoje. Na květinovém záhonu se budou kývat ve větru vysoké okrasné trávy a suchá květenství trvalek, svazky slunečnic, plodenství štětky a také stálezelené trvalky, drobné keříky i první květy jasmínu nahokvětého a čemeřice. Mezi ně zapíchněte krmítko nebo dekorační skleněné koule.

 

Predplatne