Co vysadit, aby zahrada kvetla celý rok

Sen o zahradě, která pokvete téměř po celý rok, se dnes díky bohatému sortimentu okrasných rostlin může stát skutečností. Přesto je většina zahrad na jaře a v létě o poznání barevnější než na podzim a v zimě. Proto je důležité pečlivě promyslet složení výsadby a vybrat vhodné dekorační doplňky, které upoutají váš zrak v chladných ročních obdobích.

Jak udělat zahradu v zimě přitažlivější

Rostliny, které kvetou postupně a dlouho

Už při zakládání záhonu vybírejte rostliny tak, aby rozkvétaly postupně. Kromě druhů, které kvetou ve vrcholném létě, vyhraďte na záhonu místo také jarním květinám, například cibulovinám a podzimním hvězdnicím a listopadkám. Větší zahrady mají tu výhodu, že na nich můžete pro každé roční období založit samostatné tematické zákoutí. 

Na záhony vybírejte druhy a odrůdy s dlouhou dobou kvetení. Patří k nim krásnoočko, řebříček, záplevák, janeba, vrbina tečkovaná, zavinutka, jiřinky, většina letniček nebo druhy, které po seříznutí a přihnojení opakovaně rozkvetou, například stračka a turan. Vítané jsou rostliny, které vypadají hezky i po odkvětu – například mák, rozchodníkovec, štětka, bělotrn... Zima je obleče do nových šatů vyšívaných jinovatkou.

Které druhy rostlin oživí zahradu v zimě

S květy pomohou i osázené nádoby

Na terase nebo u vstupu do domu – ale právě tak i na malé zahradě u řadového domku – je místo spíš pro výsadbu v nádobách. Čtyřikrát do roka můžete květiny v nádobách vyměnit za typické druhy nadcházejícího ročního období. Proměnu zvýrazníte i obdobnou výsadbou v okenních truhlících.

Kvetoucí výsadby pro každé období 

  • Jarním květinám vyhraďte teplé místo. Užíváte-li si na jaře rádi první teplé sluneční paprsky na terase, vysaďte do nádob směs pestrých jarních cibulovin. 
  • Ve vrcholném létě je však příjemněji ve stínu. Udělejte si pohodlí na lehátku pod ovocným stromem nebo na okraji jezírka. Růže nebo zimolez navečer provoní horký vzduch. 
  • Podzimní zahrada patří ohnivým barvám: červené olistění japonského javoru nebo přísavníku, velká květenství rozchodníkovce a vysoké podzimní sasanky (či sasankovky) nepřehlédnete ani zdálky.  
  • V zimě je nejkrásnější pohled na zahradu z tepla obývacího pokoje. Na květinovém záhonu se budou kývat ve větru vysoké okrasné trávy a suchá květenství trvalek, svazky slunečnic, plodenství štětky a také stálezelené trvalky, drobné keříky i první květy jasmínu nahokvětého a čemeřice. Mezi ně umístěte krmítko nebo dekorační skleněné koule.

Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada