Pohodlná zahradní odpočívadla

Pro příjemné chvíle odpočinku na zahradě nepotřebujete mnoho. Stačí pěkné počasí, pohodlná židle nebo křeslo a stůl – a obývací pokoj uprostřed zeleně je hotov. Nad výběrem místa je však potřeba se trochu zamyslet. První sluneční paprsky si nejlépe vychutnáte při snídani na teplé jižní terase. Ale na stejném místě bude za poledne příliš horko a přijde vhod slunečník. V ranních hodinách využijte plně osluněná a chráněná zákoutí v blízkosti domu. Tady, v závětří, znovu po dlouhé zimě načerpáte blahodárné teplo a světlo.

K odpočinku na zahradě potřebujete chladivý stín

Příjemně bude i pod markýzou u domu nebo pod rozložitým stromem. Stinné, vzdušné přístřeší poskytne i pergola či loubí s pnoucími růžemi, přísavníkem, plaménkem nebo stolními odrůdami révy vinné. V zastíněných polohách může ozelenit popínací konstrukce robustní opadavý podražec, stálezelený břečťan nebo jemně vonný zimolez obecný. 

Povrch odpočívadla musí být pěkný i odolný

Celkovou atmosféru dotvoří povrch odpočívadla. Může být ze štěrku, betonových desek, dlaždic z přírodního kamene nebo ze žulových kostek. Důležité je, aby za vlhkého počasí nebyla plocha kluzká. Vždy musí ladit s ostatní použitou dlažbou a stylem zahrady. Na slunných místech můžete povrch pokrýt dřevem (desky, špalky, trámky). Používané dřevo by mělo být ale tlakově impregnované.

Okolí odpočívadla příjemně dotvoří okrasná zeleň 

V žádném případě by v těsné blízkosti odpočívadla neměla chybět okrasná zeleň, která plní hned několik funkcí. Odpočívadlo zarámuje, nabídne zajímavý pohled na rostliny a vytvoří ochrannou stěnu. Stálezelené živé ploty, pestrobarevně kvetoucí trvalky nebo vonné růže, jako ’Queen Elizabeth’ či ’Schneewittchen’ přímo vybízejí k příjemnému posezení. 

Záhony v blízkosti odpočívadla osázejte pokryvnými trvalkami či keříky, které jsou nenáročné a snesou sešlapování. Vytrvalé i jednoleté druhy s bílými květy v noci navíc vyznačí cestu k odpočívadlu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada