Proč ploštičník? Je dlouhověký, dlouhý a dlouho kvete

Ploštičníky patří k dlouhověkým trvalkám a jako takové se rozvíjejí pomalu a trvá jim několik let, než se uchytí. Dejte jim čas a odvděčí se nepřehlédnutelným půvabem, a to až dlouho do podzimu, a jejich suchá květenství budou zdobit zahradu až do jara.

Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů

Který ploštičník si vysadit 

Jako první otevírá květy ploštičník hroznatý(Cimicifuga racemosa). Dorůstá do výšky 180 cm, a tak se skvěle uplatní v polostinném pozadí záhonů. V dostatečně vlhké půdě může tento druh pocházející ze Severní Ameriky růst i na slunnějším místě. Zhruba stejně vysoká varieta C. racemosa var. cordifolia má krémové květy, jež přitahují včely a další hmyz, umístěné jasně odděleně nad zelenými listy. Dobře se vyrovná i se sušší půdou.  

Bílá a příjemně vonná vzpřímená květenství ploštičníku rozvětveného (C. ramosa) se objevují v září a jsou dlouhá asi 30 cm. I tento druh, který pochází Asie, dorůstá výšky skoro dvou metrů. Atraktivní jsou odrůdy s červenohnědými listy ’Pink Spike’ a ’Atropurpurea’. Výrazně nižší (120 až 150 cm) je ploštičník jednoduchý (C. simplex), který kvete až do října. Květenství mohou být u báze větvená a většinou jsou mírně převislá. Elegantně působí ’White Pearl’ v čistě bílé a ’Brunette’ nebo ’Chocoholic’ s tmavými listy.

Babí léto: jaké rostliny si můžete na zahradě ještě užít

Jak pěstovat ploštičník 

Chcete-li ploštičník pěstovat, nepotřebujete mnoho – hlavně se však vyzbrojte trpělivostí. Množení této trvalky ze semen je sice možné, ale náročné, protože semena musejí přejít mrazem. Obvykle se ploštičník množí dělením na jaře. To je také nejlepší čas pro výsadbu do kypré, živinami bohaté a mírně vlhké půdy. Zpravidla se vysazuje tři až pět rostlin na metr čtvereční. Jako bezprostřední sousedy nevysazujte rychle rostoucí rostliny, ploštičníky totiž nejsou konkurenčně příliš zdatné. Koncem zimy ustřihněte lodyhy těsně nad zemí a na jaře rostliny přihnojte kompostem. 

Ploštičník v zahradní architektuře 

Jako vertikální prvky v záhonu jsou trsovitě rostoucí ploštičníky nenahraditelné. Na jaře sice raší pozdě, v létě se však vytáhnou do výšky. Raný ploštičník hroznatý dobře ladí s čechravami, bohyškami a různými druhy kakostu. Květy pozdních druhů se na bezlistých stoncích vznášejí nad hvězdnicemi, japonskými sasankami, rozchodníkovci či rdesnem objímavým. Zvlášť lichotivá je pro křehce působící ploštičníky blízkost kapradin a okrasných trav.

Mechové stěny dodají interiéru kousek přírody

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada