REKLAMA
REKLAMA

Zavinutka: neobvyklé a silně vonné květy

REKLAMA

Někdy se zavinutce podvojné říká podle latinského jména monarda(Monarda didyma), setkat se můžete i s označením indiánská květina. Je totiž původní rostlinou severoamerických prérií a už indiáni znali její léčivé vlastnosti. 

V květinovém záhonu 

Jde o vytrvalou bylinu vysokou od 80 do 120 cm, jejíž pyskaté věty mohou mít bílou, růžovou, červenou nebo fialovou barvu. Kvetou od června do konce října a nejintenzivněji voní na slunném stanovišti. Rostlině vyhovuje ale i polostín, půdu uvítá spíše propustnou, vlhkou, ovšem ne mokrou. 

Na péči je monarda nenáročná, nemusíte jí ani odstraňovat odkvetlé květy. Pozor je ovšem třeba dát na častou nákazu padlím, které se snadno a rychle šíří na listech zavinutky. Jedinou prevencí je striktní zálivka ke kořenům rostlin – aby se v zeleném porostu zbytečně nestřídalo teplo s vlhkem.  

Do kuchyně i lékarny 

Tmavě zelené listy zavinutky s červenou žilnatinou jsou nejen atraktivní, ale můžete si z nich připravit také čaj, který napomáhá trávení a podporuje chuť k jídlu. Někdy se využívají rovněž do salátů a připravit je z nich možné i kloktadlo, které vás zbaví bolesti v krku. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA