Jak kombinovat cibuloviny

Každému se v souvislosti s jarními cibulovinami vybaví asi jejich barvy. Jak je tedy zkombinovat? Máte-li rádi teplé barvy, sáhněte po cibulích rostlin s ohnivě oranžovými, červenými a žlutými květy. Pokud se nemůžete nabažit dramatických barevných kombinací, zvolte kontrastní barvy, např. žlutou a modrou nebo fialovou a oranžovou. Je-li vaším cílem spíše harmonický a uklidňující dojem, pak si vyhrajte s pastelovými barvami nebo použijte jednu barvu v různých odstínech, např. světle růžových až tmavě červených. Barva však není to jediné, co byste při výsadbě cibulí měli vzít v úvahu.

Propásli jste výsadbu cibulovin? Nevadí

Kosatce a krokusy
Info ikona

Kombinace nízkých kosatců síťkovaných 'Harmony' a krokusů Tommasiniho 'Ruby Giant' působí klidným dojmem.

Foto: iBulb

Při sázení cibulovin zohledněte výšku i kvetení

Při vytváření směsi cibulovin vezměte v úvahu i tvar a výšku rostlin. Rádi byste cibuloviny vysoké jen pár centimetrů? Vyberte kombinaci kosatce síťkovaného (Iris reticulata), dymnivky plné (Corydalis solida), krokusu Tomasiniho (Crocus tommassinianus) a modřence (Muscari). 

Nebo zaexperimentujte s rozdílnými výškami cibulovin. Vyzkoušejte třeba česneky obrovské (Allium giganteum), které se budou tyčit nad tulipány (Tulipa). Nebo zkombinujte řebčíky královský (Fritillaria imperialis) s tulipány, které mohou být i ve stejné barvě, protože květy obou druhů jsou dostatečně odlišné. Můžete také vytvořit směs, v níž jednotlivé odrůdy pokvetou v různou dobu – květy si pak užijete po celé jaro.

Devět zajímavostí o tulipánech, které možná neznáte

Tulipány a narcisy
Info ikona

Barvy tulipánů 'Jan Reus' a narcisů 'Falconet' jsou výrazně kontrastní.

Foto: iBulb

Cibule při výsadbě promíchejte a rozházejte 

Aby výsledný efekt působil přirozeně, promíchejte zvolené cibulky v kbelíku nebo jiné nádobě. Pak je naberte, rozházejte na záhon a každou cibuli zasaďte tam, kam dopadla. 

Obecně platí, že by se cibule měly sázet do hloubky trojnásobku své výšky. Například 3 cm vysoká cibulka by se měla vysazovat 9 cm hluboko. Cibulky sázejte kořínky dolů, resp. „špičkou” nahoru, u malých cibulek to ale není tak důležité.

Jak sázet jarní cibuloviny do trávníku

Cibule okrasných cibulovin
Info ikona

Různé velikosti cibulí si žádají různou hloubku výsadby.

Foto: iBulb

Kdy přesně vysazovat jarní cibuloviny

Kdy přesně byste měli kvetoucí cibuloviny sázet? Je potřeba si uvědomit, že cibule potřebují zimní chlad, aby z nich vyrostly rostliny. Proto by se měly vysazovat od září do konce prosince. Zároveň se ale musejí zasadit, než půda poprvé zamrzne. Nejvhodnější je tudíž cibuloviny sázet, když už se začíná ochlazovat. Zasadíte-li je příliš brzy, mohou při oteplení začít rašit.

Návod na pestrou výsadbu cibulovin

Připravili jsme pro vás recept na barevně rozmanitou výsadbu. Potřebovat budete 30 tulipánů (Tulipa) 'Strong Gold', 30 tulipánů 'Couleur Cardinal', 60 narcisů (Narcissus) 'Petrel', 25 sasanek rozkošných (Anemone blanda) 'White Splendour'. Uvedené množství je určeno pro záhon o šesti metrech čtverečních.

Jak vysazovat cibuloviny ve stylu lasagne

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada