Jak kombinovat cibuloviny

Barvy podle nálady 

Nebojte se experimentů a dejte prostor vlastní kreativitě. Máte-li rádi teplé barvy, sáhněte po cibulkách rostlin s ohnivě oranžovými, červenými a žlutými květy. Pokud se nemůžete nabažit dramatických barevných kombinací, zvolte kontrastní barvy, např. žlutou a modrou nebo fialovou a oranžovou. Je-li vaším cílem spíše harmonický a uklidňující dojem, pak si vyhrajte s pastelovými barvami nebo použijte jednu barvu v různých odstínech, např. světle růžových až tmavě červených.

Kosatec a krokus

Kombinace nízkých kosatců síťkovaných 'Harmony' a krokusů Tommasiniho 'Ruby Giant' působí klidným dojmem. Zdroj: iBulb

Zohledněte výšku i kvetení 

Při vytváření směsi cibulovin vezměte v úvahu i tvar a výšku rostlin. Rádi byste cibuloviny vysoké jen pár centimetrů? Vyberte kombinaci kosatce síťkovaného (Iris reticulata), dymnivky plné (Corydalis solida), krokusu Tomasiniho(Crocus tommassinianus) a modřence (Muscari). 

Nebo zaexperimentujte s rozdílnými výškami cibulovin. Vyzkoušejte třeba česneky obrovské(Allium giganteum), které se budou tyčit nad tulipány (Tulipa). Nebo zkombinujte řebčíky královský (Fritillaria imperialis) s tulipány, které mohou být i ve stejné barvě, protože květy obou druhů jsou dostatečně odlišné. Můžete také vytvořit směs, v níž jednotlivé odrůdy pokvetou v různou dobu – květy si pak užijete po celé jaro.

Tulipány a narcisy

Barvy tulipánů 'Jan Reus' a narcisů 'Falconet' jsou výrazně kontrastní. Zdroj: iBulb

 Promíchejte a rozházejte 

Aby výsledný efekt působil přirozeně, promíchejte zvolené cibulky v kbelíku nebo jiné nádobě. Pak je naberte, rozházejte na záhon a každou cibuli zasaďte tam, kam dopadla. 

Obecně platí, že by se cibule měly sázet do hloubky trojnásobku své výšky. Například 3 cm vysoká cibulka by se měla vysazovat 9 cm hluboko. Cibulky sázejte kořínky dolů, resp. „špičkou” nahoru, u malých cibulek to ale není tak důležité.   

Cibule okrasných cibulovin

Různé velikosti cibulí si žádají různou hloubku výsadby. Zdroj: iBulb

Než přijdou mrazíky 

Kdy přesně byste měli kvetoucí cibuloviny sázet? Je potřeba si uvědomit, že cibule potřebují zimní chlad, aby z nich vyrostly rostliny. Proto by se měly vysazovat od září do konce prosince. Zároveň se ale musejí zasadit, než půda poprvé zamrzne. Nejvhodnější je tudíž cibuloviny sázet, když už se začíná ochlazovat. Zasadíte-li je příliš brzy, mohou při oteplení začít rašit.

Recept na pestrou směs 

Připravili jsme pro vás recept na barevně rozmanitou výsadbu. Potřebovat budete 30 tulipánů (Tulipa) 'Strong Gold', 30 tulipánů 'Couleur Cardinal', 60 narcisů (Narcissus) 'Petrel', 25 sasanek rozkošných (Anemone blanda) 'White Splendour'. Uvedené množství je určeno pro záhon o šesti metrech čtverečních.

Zdroj: iBulb

 

Predplatne