Proč se u klášterů zakládaly i zahrady

Ke klášterní architektuře přejaté z Blízké východu patří i tzv. rajské dvory, které byly umístěné přímo v centru kláštera. Tento dvůr byl podle popisu ráje ve Starém zákonu rozdělený na čtyři hlavní části a ve středu dvora byla umístěna studna, která představovala život.

Velká Fürstenberská zahrada: deset teras dřevin, růží a révy

Zahrady k rozjímání i užitkovým účelům

Pro klášterní zahrady je typická pravidelnost a maximální funkčnost jednotlivých částí. Kromě duchovního rozjímání a meditace mnichů měly totiž zahrady i čistě praktický význam. Sloužily k hospodářským účelům daného kláštera, resp. k pěstování zeleniny a ovocných plodů za účelem samozásobení a také k pěstování léčivých bylin. Zpracování a použití léčivých rostlin souviselo s ošetřováním nemocných, které bylo součástí řeholnické práce.

Jak víra a pověry ovlivnily jména bylin

Kláštery byly léčitelskými centry 

Ve středověku se kláštery označovaly za opatrovatele léčitelských vědomostí. Důvodem bylo právě pěstování léčivých bylin (k základním patřily např. meduňka lékařská, máta peprná a máta polej, šalvěj lékařská a muškátová, pelyněk pravý a brotan, jablečník obecný, fenykl obecný, bukvice lékařská, řepík lékařský nebo šanta kočičí). Ty byly často vysazovány do záhonů vroubených zimostrázem, jehož předností je pomalý růst a stálezelenost. Vnitřní plochy záhonů s bylinami sdílely i rostliny určené k barvení látek (světlice barvířská a rezeda žlutá neboli rýt žlutý), k výrobě likérů (routa vonná, ločidlo obecné), užitkové rostliny (tykev, meloun, celer, ředkev, libeček, kerblík) i okrasné květiny (kosatec, lilie, mák, růže).

Čáry, magie a pověry z říše rostlin

Proměna klášterních zahrad v historii

V průběhu doby se měnila nejen architektura klášterů, ale i jejich zahrad. Při přestavbě gotického kláštera na renesanční nebo barokní nemělo smysl, aby u něj zůstávala středověká zahrada. Rajské dvory sice zůstaly zachovány, vnější klášterní zahrady se ale měnily na okrasné, více reprezentativní a v návaznosti na okolí spojené i s poutními místy. 

Současné klášterní zahrady slouží mimo jiné k produkci různých vín nebo bylinkových čajů, pořádají se v nich prohlídky, workshopy apod.

Které byliny si nasbírat do devatera kvítí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada