Video: jarní střih levandule může být radikální, musíte ho ale provést správně, jen tak se dočkáte záplavy květů

Na jarní střih levandule je správný čas, jakmile na rostlině začnou rašit nové pupeny nebo lístečky, chcete-li. Najdete je schované až dole u země, levandule obrážejí odspoda. Tímto krokem dává rostlina najevo, že už je probuzená ze zimního spánku a ledacos zvládne. Pozor si dejte jen na případné mrazíky, než odstřihnete první stonek, raději se podívejte na předpověď počasí na nejbližší dny.

 

Jak moc na jaře ostříhat levanduli

Jarní střih levandule může být radikálnější, obvykle se po zimě zkracuje asi o třetinu. I když někdo stříhá rostliny opravdu radikálně, až u země a jeho keříčky to zvládají, doporučujeme příliš nezasahovat do zdřevnatělých částí na spodku rostliny. Obloukem se jim vyhněte, pokud na nich neraší nové pupeny. Snadno by se mohlo stát, že tímto krokem svou levanduli úplně zabijete. 

Aby byly keříčky kompaktní a pěkné na pohled, až vykvetou, stříhají se nejčastěji levandule do kulatého tvaru, ale dogma to není. Klidně dejte na svůj estetický pocit.

Podívejte se na video, jak stříhá levandule naše kolegyně:

 

Mladé levandule zvládnou téměř cokoliv

Dokud levandulím nezdřevnatí spodní části stonků, můžete je stříhat víceméně dle libosti, většinou snesou hodně. I tak se ale doporučuje nechat na každém stonku alespoň 3 - 4 čerstvě rašící pupeny, případně nechat větvičky dlouhé alespoň 8 cm.

Co s ostříhanou levandulí

Všimli jste si, jak levandule při střihu krásně voní? Zelené svěží konce větviček můžete použít k řízkování levandule, klidně ji ale nastříhejte na miniaturní kousky, naplňte jimi látkové pytlíčky a rozvěste po domácnosti. Lehce ji provoní a hlavně zafungují jako odpuzovač molů.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada