Inspirace z Provence: Levandule v kuchyni, koupelně i jako účinný pomocník proti molům. Kde všude se vám bude hodit?

Levandule má mnoho užitečných vlastností. Věděla jste, že vám pomůže při depresi, zbaví vás migrény a zabrání molům, aby zničily vaše oblíbené oblečení? Dopřát si ji ale bez obav můžete i ve zmrzlině a chutných pokrmech. Kde všude by vám neměla chybět?

Sladké potěšení

Levanduli se nemusíte bát zapojit ani při vaření a tvorbě dezertů. Pokud se ale domníváte, že při ní slouží pouze jako dekorace, jste na omylu. Ba právě naopak. Co takhle si upéci levandulové sušenky nebo si vytvořit vlastní domácí osvěžující zmrzlinu? Vaše chuťové pohárky tyto originální recepty jistě potěší.

Uklidňující meditace

Levanduli můžete použít všude tam, kde usilujete o výraznou vůni a uklidňující účinky. Výborná je třeba při masážích, do koupele a při meditacích. Vaši mysli zklidní a její téměř terapeutická jemná vůně vám navrátí psychickou pohodu. Pomůže vám zbavit se černých myšlenek, stresu a špatné nálady.

Levandule
Info ikona

Migréna nedostane šanci

Levandule dokáže podle vědců efektivně mírnit bolest. Účinná je zejména levandulová aromaterapie či levandulový olej. Při prvních příznacích ataky bolesti hlavy stačí rozetřít do kůže nad horní ret 2 až 3 kapky a uvidíte, jak vám účinky zázračné levandule uleví. Podobně účinně fungují i obklady s levandulí. Proti migréně pomáhá také šálek lahodného levandulového čaje.

Odpuzovač molů

Levandule je účinným pomocníkem v boji proti molům. Stačí dát pytlík se sušenou levandulí do skříně nebo komody. Vůně levandule moly účinně odláká a pravděpodobně jim jednou pro vždy přejde chuť na vaše oblečení. Už se tedy nebudete muset obávat „nečekané díry" ve vašem oblíbeném svetříku.

Levandulový cukr a čaj

Jedním možná z nejpřekvapivějších výrobků z levandule je levandulový cukr. Vyrábí se tak, že dáte květy levandule na 2 týdny do nádoby s klasickým cukrem. Z levandule se během zmíněných dvou týdnů uvolní esenciální oleje a aromata, které klasický cukr nádherně provoní a vaše pohodové chvilky u kávy ještě více zpříjemní. Až ochutnáte levandulový cukr, pravděpodobně už nebudete chtít jiný. Navíc si jím rovnou můžete osladit levandulový čaj se zklidňujícími účinky, který vyrobíte tím, že 1 lžičku sušené či čerstvé levandule zalijete vroucí vodou a necháte deset minut louhovat. Ten vám pomůže nejen při stresu, ale dokonce také při bolestech hlavy nebo bolestivé menstruaci.

Levandulový sirup

Oblíbený je také levandulový sirup, který vytvoříte z přibližně půl kilogramu snítek levandule a litru vody, přidejte k tomu 3 skořice a 3 nakrájené citrony. Celou směs pak povařte asi čtvrt hodiny, pak nechte celý další den louhovat a poté sceďte. Levandulový sirup zahustíte kilem třtinového cukru, který v sirupu povařte do zhoustnutí. Připravený sirup pak nalijte do čistých skleněných lahví. Poslouží vám jako sladidlo čaje nebo na dochucení lahodných dezertů.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada