Levandule: nekupujte nové rostliny, řízkujte staré

Levandule je vytrvalý polokeř, což znamená, že nové, měkké výhony vyrůstají z dřevnatějící báze rostliny. Ačkoli pochází levandule ze Středomoří, dobře zapadne i do české zahrady, v níž při správně zvoleném druhu dobře přezimuje. Aby však odspodu dřevnaté části rostliny zbytečně nevyholovaly, je nutné levanduli po odkvětu koncem léta pravidelně zastřihávat (někdy je vhodné i zastřižení zjara). A právě tehdy – při řezu nastává čas na odběr řízků. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Jak správně řízkovat levanduli 

  1. K množení levandulí pomocí vrcholových řízků je tedy nejvhodnější časné jaro nebo konec léta. Jak postupovat? Nejprve si připravte malé květináče a naplňte je půdou smíchanou s pískem nebo substrátem určeným pro výsevy a množení.  
  2. Z matečné rostliny odřízněte ostrým nožem vrcholové řízky olistěných výhonů (ne stonků s květy) dlouhé 8 až 10 cm. Místo řezu by mělo vždy ležet na přechodu mezi měkkou částí výhonu a tvrdým dřevem. Obvykle se neujmou všechny řízky, proto si jich připravte víc, než plánujte ve finále do zahrady vysadit. 
  3. Odebrané řízky nyní odspodu odlistěte, a to do výšky 4 až 5 cm, tedy do poloviny. Spodní konce řízků šikmo seřízněte, aby rostliny rychleji vytvořily kořeny. Řízky zastřihněte i shora, ale jen trochu – jde o to, aby se budoucí sazenice hned rozvětvily. 
  4. Připravené řízky zasaďte do květináčů tak, aby první pár listů zůstal nad zemí. Pro lepší ujmutí můžete spodní konce řízků navlhčit a obalit v růstovém stimulátoru. Rostliny následně zalijte a přebytečnou vodu z podmisek vylijte. 
  5. Květináče postavte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Snazší ujmutí někdy zajistí řízkům i průhledný poklop, ale není nezbytný. V prostoru rostlin pravidelně větrejte a půdu udržujte vlhkou. Řízky by se měly ujmout nejpozději po osmi týdnech. 

Smil zvládá sucho, léčí a chutná jako maggi

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada