Levandule jako významná léčivá a aromatická bylina: znáte levanduli ouškatou či zoubkatou? Tohle jste o ní zřejmě nevěděli

Nejdůležitějším druhem je levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), kterou můžete zakoupit v několika kultivarech. Má blahodárné účinky na nervový systém, uvolňuje a relaxuje a má všestranné využití.

Na co je dobrá levandule? Přiláká opylovače a zbaví vás molů

Levandule úzkolistá se pěstuje pro okrasu i pro různé praktické účely. Je silně medonosná a poskytuje potravu včelám i čmelákům, obletuje ji také řada motýlů. Svazky sušených květů se umisťují do skříně, kde odpuzují moly, to věděli už naši předci. Sušené květy, ale i stonky levandule dejte do látkového pytlíčku a rozvěste či rozmístěte po skříni. Moli její výraznou vůni nesnáší a vaší skříni se tak obloukem vyhnou.

Na co se používá levandulový olej?

Levandulový olej má silné antibakteriální účinky, čehož se využívá i dnes. Lidé, kteří ve středověku pracovali s levandulovým olejem, například při výrobě rukavic, vykazovali velmi vysokou odolnost proti morové nákaze.

Co všechno se dá udělat z levandule? Levandulový cukr, víno i zmrzlina

Levandulovou vůní se aromatizuje cukr, ocet, dochucuje se s ní zmrzlina, polévky, saláty, sladkosti. Až budete chtít na Vánoce zazářit, vyzkoušejte levandulové cukroví. Pokud chcete levanduli využít v kuchyni, mějte ale na paměti, že levandulové aroma je velmi silné a je třeba s ním pracovat v malých dávkách.

Jak se starat o levanduli na zahradě nebo balkoně?

Tak úžasné rostlině, jakou levandule samozřejmě je, máme tendenci více podstrojovat a chceme pro ni jen to nejlepší. Takže jí více zaléváme, dodáváme mnoho živin, které ani nevyužije, kypříme, atd. Ale, právě levandule je známá tím, že je nenáročná a to jak na závlahu, tak na živiny. Miluje proto chudé, kamenité a propustné půdy. Je výbornou trvalkou do sucha, do štěrkových zahrad, do nádob na balkon či terasu, tam kde pálí slunce. Pokud ji budete pravidelně přihnojovat, na přísun živin bude reagovat velmi bujným růstem, ale platí, že čím více živin bude mít k dispozici, tím méně aromatických látek obsahuje. Je to dáno tím, že díky rychlému růstu se tyto látky nestihnou v rostlině vytvořit. To ale neznamená, že jí nemůžete přilepšit, použijte ale hnojiva s nízkým obsahem živin a jejich pomalým uvolňováním. Tato hnojiva jsou speciálně upravená pro levanduli a mají takový obsah živin, že brzdí bujný růst, ale podporují vitalitu rostliny a vyšší tvorbu aromatických látek.

Jak řezat levanduli?

Chcete-li mít zdravé rostliny, které vám bohatě pokvetou mnoho a mnoho let, nezapomeňte na pravidelný každoroční řez v létě po odkvětu. Květy si sklidíte a využijete je, jak uznáte za vhodné a keřík pěkně zakrátíte. Tím bude levandule kompaktní a pěkně rostlá. Toto je důležité provést hlavně v oblastech, kde je pravidelná sněhová pokrývka, keříky jsou díky řezu silné, pevné a vydrží nápor sněhu. Tíha sněhu totiž dokáže takřka nenávratně zdeformovat tvar levandulí a ty pak už nebudou nijak atraktivní. Levandule vyžaduje také každoroční jarní řez, zhruba v březnu, kdy už nemrzne.

Jaké jsou druhy levandule? Vyzkoušejte ouškatou či zoubkatou

Jestliže máte na zahradě levanduli úzkolistou, dopřejte jí kamarády. V tom případě mohu doporučit ještě další dva druhy levandule, které jsou stejně krásné, ale jsou malinko citlivější, než levandule úzkolistá a na zimu vyžadují ochranu. Prvním druhem je levandule ouškatá či francouzská (Lavandula stocheas) a druhým je levandule zoubkatá (Lavandula dentata).

Barva květů u všech druhů levandulí je dnes kromě tradiční modrofialové, také růžová a bílá a každá z barev má něco do sebe.

Za levandulí nemusíte až do Provence

Chcete-li se kochat rozlehlými levandulovými plantážemi, běhat v jednotlivých řádcích a nasávat její vůni, nemusíte cestovat až do francouzské Provence, ale mnoho levandulových farem je i u nás či u našich slovenských sousedů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.