Aby levandule kvetla co nejdéle, potřebuje základní péči: stačí pár chyb a květů se nedočkáte

Devandule nebo špikrnát: levandule je trvalka mnoha jmen a dokáže přilákat spoustu včel a motýlů do vaší zahrady

Levandule patří mezi aromatické rostliny a v našich podmínkách se pěstuje předevšímlevandule úzkolistá. Stálezelený keřík je znám také pod lidovými názvy jako dulenka, devanudle, špikanard či špikrnát. Barva květů je zpravidla modrofialové barvy, ale můžete si vysadit také levandule s květy v bílé či růžové barvy. Zajímavá je kombinace všech barev.

Slunce, slunce a zase slunce, to levandule zbožňuje

Levandule miluje slunce, takže nikdy ji nesmíte vysadit do stínu, polostínu, nebo někam pod stromy. Zkrátka tam, kde pálí slunce celý den, se téhle voňavé krásce bude dařit. Velmi dobře se jí daří i v nádobě na terase či balkoně. Z hlediska vhodné půdy levanduli dopřejte sušší, propustné a vápenité půdy, nikdy ne rašelinu. Abyste si vše zjednodušili, vysaďte ji do speciálního substrátu pro levandule, který již obsahuje potřebné množství vápence. Tento substrát se vám určitě hodí i pro další teplomilné bylinky.

Levandule
Info ikona

Levandule je středomořská kráska s typicky omamnou vůní

Chcete levanduli zničit? Tak ji hlavně hodně zalévejte

Ačkoliv to možná myslíte dobře, levanduli nikdy nepotěšíte, když jí budete přelévat. Naopak, se zálivkou to vůbec nemusíte přehánět, protože bezvadně snáší sucho. Hledáte-li tedy trvalku, která by se hodila do štěrkové zahrady, levandule je ta správná volba. I když je mrazuvzdorná, mladé rostliny v prvních letech musíte před zimou chránit přikrývkou z chvojí. 

Choroby a škůdci jí vůbec netrápí, naopak zbaví vás mšic

Každý rok v předjaří potřebuje levandule řez, jen tak docílíte bohatého květenství a zdravých rostlin. Oproti ostatním rostlinám netrpí žádnými chorobami ani škůdci. Naopak, díky své vůni odpuzuje mšice, takže ji klidně vysaďte jako lem záhonu nebo pod jiné, vyšší rostliny, např. pod růžemi vypadá vážně dokonale.

Levandule a provensálské koření: dokonalá partie

Levandule má mnoho využití, v lékařství, v kosmetice, sušená odpuzuje ze skříně moly, využití nalezne i v kuchyni jako složka provensálského koření, má také silné antiseptické účinky. Levandule se pěstuje v mnoha zajímavých kultivarech, které se liší vzrůstem i barvou květů, takže je rozhodně z čeho vybírat a svého favorita si najde úplně každý.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada