Bez rýče se na zahradě neobejdete. Teď si jen umět vybrat ten správný...

Zlomený rýč je známkou dvou věcí: pilné práce a špatně vybraného nástroje. Násada rýče se nejčastěji zlomí hned nad objímkou (tulejí). Je tedy lepší vybírat nástroje s delší objímkou, záleží ale i na dalších vlastnostech rýče.

Rýč vybírejte podle tvaru jeho listu

Tvar listu vybírejte podle toho, jakou máte na zahradě půdu. Na lehkou půdu stačí zaoblený rýč, zatímco na utuženou, těžkou nebo kamenitou půdu je vhodnější rýč špičatý. S ním se ale dostanete jen do menší hloubky a špatně se s ním obrací půda. K hlubšímu rytí poslouží rýč s rovným listem, který využijete například při hloubení výsadbových jam. Horní strana listu by měla být vždy zaoblená – kvůli lepšímu (a pohodlnějšímu) nášlapu. 

Jestliže jsou na kovové části rýče svařované spoje, musí být natolik kvalitní, aby vydržely značné zatížení. Hodně zahrádkářů dává přednost nerezové oceli, protože se její povrch lépe udržuje a lépe vypadá. Profesionálové však častěji sahají po rýči z obyčejné oceli, jelikož je pružnější a snese vyšší zatížení. 

Materiál, délka násady a tvar držadla na rýči

Zda je násada ze dřeva, oceli nebo sklolaminátu, nemá na nosnost rýče až tak velký vliv. Dřevo je známý přírodní materiál a jeho využití má své klady i zápory. Na násady se zpravidla používá jasanové dřevo, které je pružné a dobře snáší zátěž. Ještě tvrdší je dřevo ořechovce. Výhodou ocelových nebo sklolaminátových násad je, že se při výrobě dají snadno upravovat do požadovaných ergonomických tvarů

Délku násady volte podle výšky toho, kdo bude rýt. Příliš krátká násada, znamená větší dřinu a bolesti zad. Optimální velikost zjistíte, když rýč postavíte před sebe. Rukojeť by měla dosahovat k vašemu nejspodnějšímu žebru. 

Důležitý je rovněž tvar rukojeti. Rukojeť ve tvaru písmene D nebo Y nabízí víc způsobů uchopení, je však malinko těžší. Rukojeť ve tvaru písmene T je mnohostranná a osvědčená.