Inspirace pro zahradu – použijte obyčejné vychytávky, které máte většinou doma a ještě ušetříte

Závětří pro papriky

Papriky pro zdárný růst potřebují teplo a nesnáší průvan. V době, kdy ještě nejsou úplně ideální teplotní podmínky, můžete strečovou folii použít jako závětří. Jednoduše omotáte folii kolem tyček umístěných u paprik a máte dokonalé krytí před větrem. Tuto metodu můžete použít i u jiné zeleniny.

Tyčky k rajčatům

Není třeba kupovat v obchodech. Udělejte to jednoduše jako naši předkové. Použijte obyčejné klacky z keřů, které jste např. zjara zmlazovali nebo při procházce v lese našli jako odřezky po klestění náletových dřevin. Klacky jistě udělají parádu v rustikálních venkovských zahradách.

Vyvýšené záhony

Na vyvýšené záhony stačí stará prkna. Výhodou je, že záhon můžete založit např. na trávě, aniž byste jej museli přeorat. Když na dno vyvýšeného záhonu položíte např. karton, ušetříte spoustu peněz a času. Pro založení zeleninových záhonů to je nejrychlejší, snadné a především laciné řešení.

Ochrana proti ptákům v zahradě

Aby drobné ptactvo nevyzobávalo vaše mladé sazenice udělejte jednoduchou ochranu, Natáhněte sítě, které používají vinaři nad záhony. Až zelenina povyroste, sítě jednoduše sbalíte.

Proutěné koše osázejte

Jestliže máte zahradu ve venkovském stylu, udělejte výsadbu květin ale i zeleniny do proutěných košů. Na nevzhledné plastové květináče nemusíte kupovat drahé okrasné obaly. Koš vše vyřeší. Pokud už úplně dosloužil a upadlo mu dno, nevadí. Navlékněte ho na kotrč trvalek např. denivek. Vytvoříte tak dojem, že rostou právě z koše.

Popínavé rostliny pěstujte na síti

Jak si pomoci, když potřebujete zajistit popínavým rostlinám vhodnou podporu? Obyčejná stavební kari síť vám pomůže problém vyřešit. Přikurtujte ji např. do zdi a šlahouny k ní vyvažte. Pěstujete-li melouny v koších, můžete na kari síť jednoduše udělat police, které plody unesou a nestrhnou svojí hmotností porost.

Prázdné šnečí ulity

Když na procházce najdete opuštěné šnečí ulity, doneste si je domů. Na tyčky, které podpírají rostliny nebo označují konce záhonů, je jednoduše přilepte. Uchráníte se tak proti možnému poranění očí při pletí, a navíc je to roztomilá přírodní dekorace.

Jak udělat záhony ve svahu

Myslíte, že se nedají založit zeleninové záhony ve svahu? Omyl. Svah vyrovnáte třeba pomocí palisád nebo z kmenů náletových stromů. Vůbec nevadí, že jsou pokroucené. Přírodní vzhled dodá vaší zahradě přirozený ráz.

Jak nejlépe pěstovat rajčata

K sázení rajčat použijte rýč. Do každé výsadbové jámy nastelte zásobní hnojivo ve formě čerstvých kopřiv, aby dodaly rajčatům dostatek dusíku. Další výhodou hluboké výsadby je, že se kolem rostlin vytvoří „lavor“ a při zalévání voda zůstane u paty rajčete.

Představili jsme vám pouze několik vychytávek, jak si usnadnit práci na zahradě. Vy určitě znáte další. Budeme rádi, když nám je prozradíte na našich sociálních sítích.

 

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada