Jak vypěstovat vlastní rajčata a papriky

Rajčata se řadí k lilkovitým rostlinám, a kromě nich do této čeledi patří z plodové zeleniny i papriky a lilky. Ty se však pěstují spíše ve sklenících nebo fóliovnících, kde jsou více chráněny. Rajčatům se naopak daří venku, kde jim nehrozí plíseň bramborová v takové míře jako ve sklenících. Díky tomu mohou plodit až do začátku října, zatímco ve skleníku se poroučejí už na konci srpna. 

Co potřebuje lilkovitá zelenina

Rajčata, ale i papriky a lilky potřebují humózní půdu s dostatkem živin. Proto je potřeba záhony před výsadbou zrýt a zapravit do nich dostatečné množství kompostu, k rajčatům případně i rozloženého hnoje (ne čerstvého). 

Uvedené zeleniny se pěstují obvykle jako hlavní plodiny. Předplodinami pro ně mohou být saláty nebo ředkvičky, následnou plodinou (pokud na ni dojde) třeba špenát. Ačkoli rostou v monokultuře, mohou být dobrými sousedy pro kořenovou a cibulovou zeleninu, fazol, špenát, saláty nebo celer. Nekombinujte je s okurkami, bramborami, hrachem nebo fenyklem.

Rajčata potřebují silné kořeny

Tyčkové odrůdy rajčat se vyvazují k opoře a vyštipují se jim zálistky (keříčkovým ne). Zároveň je nutné dodržet dostatečný spon mezi jednotlivými rostlinami – jako prevenci před houbovými chorobami. Ze stejného důvodu směřujte závlahu rajčat vždy ke kořenům (ne na list). Sazenice vysazujte hluboko – vytvoří na stoncích další kořeny. Bohatý kořenový systém pak rostlinám zajistí více vláhy i živin. 

Papriky oporu sice nepotřebují, ale jelikož jsou křehké a snadno se lámou, je lepší jejich keře volně svázat. Stejně jako rajčata zalévejte papriky a lilky vydatně, ale v delších intervalech. Sazenice tak budou nuceny vytvořit silné kořeny, díky nimž snáze přežijí a více zaplodí. 

Pozor na choroby a škůdce rajčat

Nejznámější a také nejčastější chorobou rajčat je plíseň bramborová. Vyplatí se proto výsadba na místa s dostatečným prouděním vzduchu – rostliny po dešti rychleji oschnou. Možností je i zasazení rajčat do nádob umístěných pod stříšku, kde je ovšem nutné dodržovat pravidelnou závlahu. 

Dbejte také, aby se keře rajčat zbytečně nepřehušťovaly, listy rostlinám odspodu průběžně odstraňujte a můžete i zmenšovat listovou plochu výše umístěných listů. Všeho ale s mírou – rostliny sice nepěstujete pro listy, ale plody, listy jsou ale nezbytné k fotosyntéze. Při zhruba dvoumetrové výšce rostlin hlavní výhon zaštípněte, aby stihly všechny plody dozrát. 

Na rozdíl od rajčat hrozí paprikám hlavně škůdci, konkrétně roztoči. Jejich přítomnost signalizuje zakrnělý růst rostlin a později i “korkové síťky” na plodech. Setkat se můžete i se zavíječem a červivostí plodů. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada