Hlubinný záhon: vyzkoušejte opak vyvýšeného záhonu a pěstujte rostliny v prohlubni

První typ záhonu – vypouklý (možná ho znáte jako německou kopu, odborně se označuje i jako konvexní) se uplatní zvláště na malých zahradách, protože jeho vyklenutá plocha je až o třetinu větší v porovnání s klasickým nebo zvýšeným záhonem. Vpadlý hlubinný záhon (konkávní) se zase hodí spíš do nepříznivých klimatických podmínek, jelikož rostliny pěstované v proláklině jsou částečně chráněné vyšším okolním terénem

Hlubinný záhon je vhodný do chladnějších oblastí

O zvýšeném záhonu toho bylo napsáno mnoho, zaměřme se proto na snížený hlubinný záhon, který je u nás méně častý. Zakládá se například při pěstování zeleniny v chladnějších nebo větrnějších lokalitách. Vyberte mu proto dobře osluněné místo. 

Jak takový záhon založit? Vyznačte si obrys záhonu, vykopejte jeho základ do zhruba půlmetrové hloubky a dno záhonu prokypřete. Okraje záhonu na původním terénu navyšte o cca 30 cm vysoký kamenný val. Část odebrané půdy (až polovinu) smíchejte s kompostem a vraťte do záhonu. 

Snížený záhon může fungovat i jako sluneční past

Pokud záhon orientujete tak, aby do něj přes den maximálně svítilo slunce, může fungovat i jako sluneční past. Na dno záhonu umístěte několik plochých nášlapných kamenů, které v sobě budu za slunného počasí akumulovat teplo a za chladnějších nocí ho vyzařovat do okolí. Ploché kameny můžete umístit i do stěn záhonu. Ve svahu kamenný val v dolní části záhonu snižte, aby záhonu zbytečně nestínil. 

Předností hlubinného záhonu je i skutečnost, že z něj dešťová voda nikam neodtéká, ale zasakuje na místě. Kolmo na svah tak může fungovat i jako svejl

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada