Naše babičky používaly obyčejnou cibuli jako hnojivo pro rajčata, okurky, lilky nebo cukety: funguje i proti chorobám a škůdcům

Ušetřete peníze a neutrácejte zbytečně za průmyslová hnojiva

Z odpadu, který vzniká při použití cibule, lze vyrobit spoustu užitečných věcí, zdravý čaj, který pomáhá proti kašli a chrapotu, postřik proti savému hmyzu a také výživné hnojivo, které ocení nejen plodová zelenina. Tou největší výhodou hnojiva je fakt, že nestojí ani korunu a je zcela přírodní, takže se nikdy nestane, že byste jeho aplikací negativně ovlivňovali životní prostředí a způsobili tak úhyn užitečného hmyzu.

Cibulové hnojivo zajistí vaši zeleninu zdravou a odolnou proti chorobám a škůdcům

Všichni víme, že cibule je zdravá, ale neuvědomujeme si, že stejně zdravá jako pro nás je také pro rostliny a zeleninu. Slupky z cibule jsou plné vitamínů a minerálních látek, především železo, draslík a hořčík, což jsou prvky, které rostliny potřebují nejen k fotosyntéze, ale také pro zvýšení imunity a tím větší odolnosti vůči chorobám a škůdcům. Aplikací cibulového hnojiva tak „zabijeme více much jednou ranou“, neboť díky cibulovému odéru se rostlinám vyhýbají saví škůdci, především mšice a svilušky. Chrání rostliny také proti napadení houbovými chorobami, jako jsou plísně a hniloby, což je důležité především u rajčat a okurek. Právě u této plodové zeleniny bývá napadení plísní ta nejčastější příčina nulové sklizně.

Cibulové slupky nezapomeňte naředit vodou

První, co pro to musíte udělat je, začít střádat slupky z cibule. Až jich budete mít alespoň malý igelitový sáček, pusťte se do výroby. Slupky pak dejte do nějaké vhodné nádoby a zalijte 500ml horké vody, pak nádobu zakryjte a vše nechte alespoň 4 dny louhovat. Občas promíchejte, aby se účinné látky rychleji uvolnily. Sceďte a před použitím nařeďte vodou v poměru 1 díl cibulového hnojiva na 10 dílů vody.

Použijte cibulové hnojivo nebo jenom mulč

Výživu potřebují všechny rostliny, nicméně nejvíce ji vyžaduje především zelenina či ovoce. Z plodové zeleniny jsou to především rajčata, okurky, lilky a cukety. U jahod a brambor můžete místo hnojiva použít také mulč, vytvořený právě z cibulových slupek, nejen, že si choroby a škůdci ani neškrtnout, rostliny zároveň přihnojíte a pak se už jen těšíte z obrovské a hlavně zdravé úrody. Slupky jen rozložte kolem rostlin, to je vše.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada